Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Întâlnirea anuală a preoților pensionari din Protopopiatul Oradea

Întâlnirea anuală a preoților pensionari din Protopopiatul Oradea

În ziua de joi, 3 octombrie 2019, când sunt pomeniți Sfântul Sfințit Mucenic Dionisie Areopagitul și Sfântul Mucenic Teoctist, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a avut loc întâlnirea Preacucernicilor Părinți pensionari care și-au desfășurat activitatea în cadrul Protopopiatului Ortodox al Oradiei, Peștișului și Aleșdului.

19 clerici pensionari, împreună cu doamnele preotese, au participat la Sfânta Liturghie săvârșită de un sobor de preoți condus de Părintele Aurel-Simion Goga, Protopopul Oradiei, Peștișului și Aleșdului, în biserica Nașterea Maicii Domnului din Oradea-Tei, în cadrul căreia au adus mulțumire Bunului Dumnezeu pentru toate darurile primite până în prezent.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Preacucernicul Părinte Protoiereu Aurel-Simion Goga a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie pentru prezența și binecuvântarea oferită, arătând că întâlnirea anuală a preoților pensionari a devenit deja o tradiție în Protopopiatul Oradea, subliniindu-se, și prin aceasta, dragostea și prețuirea de care se bucură clericii pensionari din partea Ierarhului, a Centrului Eparhial și a Protopopiatului Oradea.

Întâistătătorul Eparhiei Oradiei a rostit un cuvânt în care a evidențiat frumusețea și însemnătatea slujirii preoțești, care nu încetează odată cu pensionarea, ci continuă toată viața, mulțumind slujitorilor sfintelor altare pentru deceniile de activitate desfășurate în slujba Bisericii dreptmăritoare și a neamului românesc, în folosul și spre mântuirea credincioșilor. Nu în ultimul rând, Preasfinția Sa a adus un cuvânt de apreciere și de mulțumire și doamnelor preotese, deoarece în activitatea și misiunea sa preotul este susținut, încurajat și ajutat de preoteasă și de familie.

După momentul liturgic din biserica Nașterea Maicii Domnului din Oradea-Tei, Preaonorații Părinți au depănat amintiri și au trăit alese momente de comuniune, luând parte la o agapă frățească oferită de enoria Oradea-Tei în sala socială parohială.