Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Întâlnirea tinerilor ortodocși bihoreni

Întâlnirea tinerilor ortodocși bihoreni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în ziua de sâmbătă, 28 mai 2016, la Oradea va avea loc Întâlnirea tinerilor ortodocși bihoreni, prima ediție, eveniment la care vor participa 600 de tineri, cu vârste cuprinse între 14 și 25 de ani, provenind din 102 parohii din cuprinsul Episcopiei Oradiei, selectați din grupurile de tineri implicați în activitățile catehetice și de tineret ce se desfășoară în aceste parohii, care vor fi însoțiți de preoții parohi și profesorii de Religie din localitățile de proveniență.

Cu acest prilej, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, în colaborare cu Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, Inspectoratul Școlar județean Bihor și Consiliul Județean Bihor au pregătit tinerilor participanți un program liturgic și cultural-educațional, după cum urmează:

  • Ora 9, Sfânta Liturghie în prezența Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, la Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea;
  • Ora 11.30, după Sfânta Liturghie, festivitatea de premiere a elevilor care au obţinut rezultate merituoase la etapele judeţeană şi naţională a Olimpiadei de Religie, atât pentru învăţământul de masă, cât şi pentru învăţământul teologic preuniversitar;
  • Ora 12.30-14.30, pelerinaj la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, unde va fi vizitată mănăstirea și se va lua masa de prânz în trapeza mare;
  • Ora 15-16.30, spectacol folcloric la Casa de cultură din Oradea, oferit de elevi și cadre didactice de la Liceul de Arte din Oradea.

 

Întâlnirea tinerilor ortodocși bihoreni se încadrează în seria de manifestări organizate de Episcopia Oradiei cu prilejul Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română.

 

 Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei