Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Întâlnirea tinerilor ortodocși bihoreni - ediția a doua -

Întâlnirea tinerilor ortodocși bihoreni - ediția a doua -

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în ziua de sâmbătă, 27 mai 2017, la Oradea va avea loc Întâlnirea tinerilor ortodocși bihoreni, edițiea a doua, eveniment la care vor participa 600 de tineri, cu vârste cuprinse între 14 și 25 de ani, provenind din 120 de parohii din cuprinsul Episcopiei Oradiei, selectați din grupurile de tineri implicați în activitățile catehetice și de tineret ce se desfășoară în aceste parohii, care vor fi însoțiți de preoții parohi și profesorii de Religie din localitățile de proveniență.

Cu acest prilej, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, în colaborare cu Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, Inspectoratul Școlar județean Bihor și Consiliul Județean Bihor au pregătit tinerilor participanți un program liturgic și cultural-educațional, după cum urmează:

  • Ora 9: Sfânta Liturghie arhierească săvârșită de Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea;
  • Ora 11.30: Festivitatea de premiere a elevilor care au obţinut rezultate merituoase la etapele judeţeană şi naţională a Olimpiadei de Religie, atât pentru învăţământul de masă, cât şi pentru învăţământul teologic preuniversitar, precum și a elevilor participanți la etapa eparhială a Concursului național de creație „Icoana și Școala mărturisirii”;
  • Ora 12.30-14.30: Pelerinaj la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, unde va fi vizitată mănăstirea și se va lua masa de prânz în trapeza mare;
  • Ora 15-16.30: spectacol folcloric la Casa de cultură din Oradea, oferit de elevi și cadre didactice de la Liceul de Arte din Oradea.

 

  

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei