Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Întrunirea preoţilor capelani şi de caritate din Eparhia Oradiei

Întrunirea preoţilor capelani şi de caritate din Eparhia Oradiei

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, luni, 29 septembrie 2014 s-a desfăşurat Întrunirea preoţilor capelani şi de caritate din Episcopia Oradiei, având ca temă „2014 - Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni în Patriarhia Română.”. Delegatul Chiriarhului Oradiei la întrunire a fost Preacucernicul Părinte Laurenţiu Lazăr, consilier social-filantropic la Episcopia Oradiei.

Întâlnirea preoţilor capelani şi de caritate a fost precedată de Sfanta Liturghie, săvârşită în paraclisul amenajat pentru slujire din cadrul parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Oradea de către Preacucernicul Părinte Laurenţiu Lazăr, consilier social-filantropic, Preacucernicul Părinte Mircea Ioniţă, capelanul Garnizoanei Oradea și Preacucernicul Părinte Petru Şumălan, capelanul Spitalului judeţean din Oradea, urmată de slujba de Te Deum.

Părintele consilier Laurenţiu Lazăr a deschis lucrările întrunirii, subliniind importanţa temei conferinţei, mulţumind Chiriarhului Oradiei pentru arhiereasca binecuvântare de desfăşurare a întâlnirii şi pentru aleasa purtare de grijă pe care o arată în permanenţă faţă de clerul din Eparhia Oradiei care îşi desfăşoară misiunea în diverse instituţii sanitare, de îngrijire a sănătăţii, spitale, penitenciare şi în armată.

Apoi, delegatul Preasfinţitului Părinte Sofronie al Oradiei la conferinţă, Preacucernicul Părinte Laurenţiu Lazăr, consilier social-filantropic, a prezentat referatul cu titlul „Sfântul Voievod Constantin Brâncoveanu - simbol al dăruirii jertfelnice şi totale faţă de Dumnezeu şi de neamul românesc”, redactat de către Preacucernicul Părinte Protoiereu Radu Valer Rus, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul la Episcopia Oradiei.