Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Liturghie arhierească de hramul bisericii din Sânnicolau de Beiuş

Liturghie arhierească de hramul bisericii din Sânnicolau de Beiuş

Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârșit, sâmbătă, 24 iunie 2017, de praznicul Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul, Sfânta Liturghie arhierească în biserica cu hramurile Înălţarea Domnului, Sfântul Ioan Botezătorul și Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei din parohia Sânnicolau de Beiuş, Protopopiatul Tinca, la împlinirea a cinci ani de la târnosirea sfântului lăcaș de către Chiriarhul Oradiei, 24 iunie 2012. Sărbătoarea a adunat pe dreptmăritorii creștini din parohia Sânnicolau de Beiuş, dar și reprezentanţi ai autorităţilor locale.

În cadrul Sfintei Liturghii, îndată după citirea pericopei evanghelice de la Sfântul Evanghelist Luca, Preasfinţitul Părinte Sofronie a rostit un bogat cuvânt de învăţătură în care a subliniat importanţa sărbătorii Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul pentru întreaga creştinătate, dar şi pentru Ortodoxia românească:

„Sfântul Ioan Botezătorul, cel care s-a învrednicit a fi Înaintemergător al Domnului, este unul dintre cei mai scumpi și dragi sfinți ai Bisericii, despre care Mântuitorul Iisus Hristos a spus că este cel mai mare om care s-a născut din femeie. Este sfântul căruia Biserica i-a rezervat în calendar nu doar sărbătoare în ziua nașterii sale în ceruri, Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul, 29 august, cum este rânduit pentru toți ceilalți sfinți pomeniți, ci i-a fixat sărbătoare și în ziua nașterii sale, 24 iunie, dar și alte sărbători, la fel cum Sfânta Fecioară Maria, Născătoarea de Dumnezeu este preacinstită atât la nașterea sa, 8 septembrie, cât și la adormirea sa, 15 august, precum și la alte sărbători închinate Maicii Domnului.”

„Sfântul Evanghelist Luca ne-a lăsat în Evanghelia sa, pe care a scris-o, ca nimeni altul, pentru prietenul său Teofil, despre evenimentele ce au avut loc în anul întrupării Domnului nostru Iisus Hristos, respectiv nu doar evenimentul Bunei Vestiri, ci și cum a fost zămislit și cum s-a născut Sfântul Ioan Botezătorul. Din prețioasele mărturii ale Sfântului Evanghelist Luca, din importanta sa Evanghelie noi extragem temeiurile biblice ale înomenirii Fiului lui Dumnezeu, ale calității de Născătoare de Dumnezeu a Fecioarei Maria, ea fiind unica din istoria umanității care s-a învrednicit a fi deopotrivă fecioară și maică, Născătoarea de Dumnezeu.”

„Importanța Sfântului Ioan Botezătorul în lucrarea mântuitoare reiese și din aceea că nașterea sa, la fel ca și Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos, a fost vestită de Arhanghelul Gavriil, cel care stă înaintea feței lui Dumnezeu și care i s-a arătat lui Zaharia preotul în templul din Ierusalim, vestindu-i lui, care era bătrân și nu avea copii, că femeia sa va naște fiu și că acesta va fi mare prooroc înaintea lui Dumnezeu.”

 

„Acest mare sfânt este darul lui Dumnezeu pentru părinții săi Zaharia și Elisabeta la bătrânețe, care avea să devină darul lui Dumnezeu pentru întreg poporul Său, nu doar pentru Israelul cel vechi, căruia i-a propovăduit pocăința, spre iertarea păcatelor, ci și pentru Israelul cel nou, marele și ultimul profet al Revelației, care se roagă pentru noi, poporul cel nou al lui Dumnezeu și pentru mântuirea noastră.”

La încheierea slujbei, Ierarhul a hirotesit pe Preacucernicul Părinte paroh Adrian Florin Baicu întru iconom-stavrofor, pentru bogata lucrare pastoral-misionară desfăşurată în parohie.

Protopopul locului, Părintele Vasile Popa, a rostit îndătinatul cuvânt de bun venit Ierarhului, din partea comunității dreptmăritoare din Sânnicolau de Beiuș, subliniind dragostea celor 70 de enoriași față de Sfânta Biserică, dar și jertfelnicia părintelui paroh. La rândul său, Părintele paroh Adrian Florin Baicu a mulțumit Bunului Dumnezeu pentru tot dar cel desăvârșit și Preasfințitului Părinte Sofronie pentru binecuvântarea și grija arhipăstorească arătată comunității creștine din Sânnicolau de Beiuș.

La final, Chiriarhul Oradiei a felicitat pe paroh și pe enoriașii acestei parohii pentru frumoasa misiune duhovnicească pe care o împlinesc, de apărare și mărturisire a credinței strămoșești dreptmăritoare, adresând urări de ani mulți și binecuvântați tuturor credincioșilor și credincioaselor care poartă numele Sfântului Prooroc Ioan, Înaintemergătorul și Botezătorul Domnului, și derivate ale acestuia.

Localitatea Sânnicolaul de Beiuş se situează în sudul judeţului Bihor, pe cursul râului Crişul Negru, la circa 23 km vest de municipiul Beiuş. Este atestată documentar pentru prima oară în anul 1552. Cercetările arheologice efectuate la Sânnicolau au scos la iveală fundaţiile unei biserici din secolele XI-XII. Noua biserică parohială a fost zidită între anii 1998 – 2012, pe locul unei vechi biserici, prin purtarea de grijă a părintelui paroh Adrian Florin Baicu, ajutat îndeaproape de membrii Consiliului şi Comitetului parohial, dar mai ales prin dărnicia şi jertfelnicia bunilor credincioşi, fiind târnosită de Preasfințitul Părinte Sofronie la sărbătoarea Sânzienelor, 24 iunie 2012. În prezent se află în construcție și o nouă casă parohială.