Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Liturghie arhierească în biserica parohială din Oradea-Vii

Liturghie arhierească în biserica parohială din Oradea-Vii

În Duminica a douăzeci și noua după Rusalii, 19 ianuarie 2020, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a aflat în vizită pastorală în Parohia Oradea-Vii, Protopopiatul Oradea.

Ierarhul a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească, în sobor de preoţi şi diaconi, în biserica parohială ce are ca ocrotitori pe Sfântul Ierarh Nicolae și pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, în prezența a numeroși credincioși.

În cuvântul de învățătură rostit după citirea fragmentului scripturistic duminical, de la Sfântul Evanghelist Luca, Chiriarhul Oradiei a vorbit despre înţelesurile duhovnicești ale minunii vindecării celor zece leproși de către Mântuitorul Iisus Hristos, subliniind importanța recunoștinței în viața fiecărui credincios:

„În această Duminică a douăzeci și noua după Rusalii, la fel ca și în urmă cu un an de zile, suntem din nou împreună în biserica enoriei Oradea-Vii, mulțumindu-I lui Dumnezeu și arătându-ne recunoștința față de El, pentru că Duminica de astăzi, a vindecării celor zece leproși, este Duminica recunoștinței, chiar dacă, din cei zece leproși vindecați de Mântuitorul Iisus Hristos, doar unul s-a întors la Fiul lui Dumnezeu să Îi mulțumească, arătându-și astfel recunoștința.”

„Este un îndemn, pentru fiecare dintre noi, și pentru toți împreună, să ne arătăm recunoștința față de Dumnezeu pentru toate darurile Sale revărsate cu îmbelșugare asupra noastră, pentru toate binecuvântările Sale pe care le întinde peste noi, în cursul vieții noastre pământești, de când ne naștem și până când închidem ochii, pentru toate vindecările pe care le săvârșește Dumnezeu în viața noastră, prin Fiul Său Iisus Hristos Mântuitorul, în Duhul Sfânt.”

„Pe parcursul vieții noastre pământești ne îmbolnăvim și suferim de multe boli. Ne afectează, datorită culturii din care facem parte, în primul rând bolile trupești, dar, vai, de câte boli sufletești nu ne îmbolnăvim și nu suferim în cursul vieții acesteia?! Numai că nu prea le dăm atenție și nu le dăm importanță, cum nu prea privim atent și nu prea acordăm importanță sufletelor noastre. Trăim mai mult trupește, pentru trup și din perspectiva trupului, decât din cea a sufletului. Ne îngrijim atât de puțin de sufletele noastre, iar aceasta se vede, în viața de zi cu zi, prin manifestările noastre din viața lăuntrică, dar mai ales din cea exterioară, pentru că din prisosul inimii vorbește omul, iar inima duhovnicească este identificată de către Sfinții Părinți cu sufletul. Așa cum avem viața lăuntrică, o avem și pe cea din afară, și cum ea este împuținată înăuntru, nu are cum să arate altceva decât împrăștiere pe dinafară.”

„De aceea, pentru că suntem așa de săraci sufletește, suntem și așa de puțin recunoscători față de Dumnezeu, pentru toate binefacerile, pentru toate darurile, pentru toate binecuvântările, pentru toate vindecările și iertările cu care ne cinstește Domnul pe toți și pe fiecare în parte. Dacă viața noastră sufletească ar fi mai intensă, dacă am fi mai mult în legătură cu Dumnezeu, dacă am poposi cât mai mult în lumina lui Dumnezeu, atunci și bogăția duhovnicească ar fi pe măsură și faptele noastre ar arăta multă lumină, iar nu întuneric, nu risipire, nu împrăștiere, nu sărăcie duhovnicească, cum din nefericire se întâmplă în vremea noastră.”

La Ectenia pentru cei adormiți din cadrul Sfintei Liturghii au fost pomeniți și s-au înălţat rugăciuni pentru veşnica odihnă a ctitorilor şi binefăcătorilor sfântului lăcaş, a Ierarhilor şi a preoţilor care au slujit, de-a lungul vremii, în această biserică, a Părintelui Lucian Roșu, fost protopop de Torino și paroh la Parohia Sfânta Cruce din Torino, Italia, și a tuturor dreptcredincioşilor creştini care s-au închinat în acest sfânt lăcaş, trecuți la cele veșnice, și a celor adormiți din familia Părintelui Gheorghe Nemeș.

După Sfânta Liturghie, Chiriarhul Oradiei a oficiat slujba Parastasului pentru pomenirea Părintelui protoiereu Lucian Roșu, fost protopop de Torino și paroh la Parohia Sfânta Cruce din Torino, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, trecut la cele veșnice în data de 2 ianuarie 2020, ginerele Părintelui Gheorghe Nemeș.

Părintele paroh Viorel Samaşca-Nemeş a adresat un cuvânt de bun venit Ierarhului, în care a adus mulţumire Bunului Dumnezeu pentru toate darurile revărsate peste parohia Oradea-Vii, peste biserica parohială şi peste preoţii şi dreptcredincioşii creştini care s-au rugat şi se roagă în aceasta, dar și Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie pentru dragostea și grija cu care înconjoară pe fiii și fiicele duhovnicești din enoria orădeană.

Părintele Gheorghe Nemeş, coordonatorul proiectului social-filantropic Agapa Sfântului Mare Mucenic Gheorghe al Parohiei Oradea-Vii, care se derulează de aproape zece ani și care a adus multă alinare sufletească și trupească pentru mii de beneficiari, în cuvântul rostit, a mulţumit Preasfinţitului Părinte Sofronie pentru binecuvântarea oferită prin prezența și slujirea în biserica enoriei Oradea-Vii, care desfăşoară o bogată activitate social-filantropică, și care, în acest an în care sunt comemorați filantropii ortodocși români la nivelul Patriarhiei Române, va intensifica lucrarea socială.

Preasfinţitul Părinte Sofronie al Oradiei a felicitat pe preoţii şi credincioşii acestei parohii pentru bogata lucrare misionară şi duhovnicească pe care o desfăşoară, dar şi pentru implicarea activă în opera social-filantropică a Bisericii Ortodoxe din Bihor, fiind un model pentru celelalte enorii din Episcopia Oradiei. Ierarhul a făcut urări de ani mulţi, fericiţi şi binecuvântaţi tuturor celor prezenți, dar și Părintelui Gheorghe Nemeș, la împlinirea, peste câteva zile, a 77 de ani de viață, care de peste cinci decenii slujește în ogorul Domnului.

Toţi credincioşii prezenţi au participat la o agapă frăţească în trapeza parohială, binecuvântată de Ierarhul Oradiei, unde au gustat bucate pregătite cu dragoste. De asemenea, voluntarii parohiei care activează în cadrul proiectului Agapa Sfântului Mare Mucenic Gheorghe au transportat la domiciliu hrană caldă, fructe şi dulciuri persoanelor înscrise ca beneficiari ai proiectului.