Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Liturghie arhierească la noua Catedrală Episcopală din Oradea

Liturghie arhierească la noua Catedrală Episcopală din Oradea

În Duminica a douăzeci şi doua după Rusalii, 4 noiembrie 2012, sute de credincioşi dreptmăritori din metropola de pe malurile Crişului Repede au participat la Sfânta Liturghie arhierească săvârşită de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, în spaţiul liturgic deosebit de generos al Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea.

Răspunsurile la strană au fost date de către corul „Sfântul Niceta de Remesiana” al Catedralei Episcopale.

În cadrul slujbei, diaconul Mircea Gheorghe Burzo a fost hirotonit preot pe seama Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, devenind al şaptelea preot slujitor al noii Catedrale Episcopale din Oradea, iar tânărul teolog Vasile Nicolae Vesa a fost hirotonit diacon pe seama bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” din parohia Spinuş, Protopopiatul Marghita. Noul preot hirotonit a primit şi hirotesia întru duhovnic.

La această frumoasă prăznuire, Chiriarhul Oradiei a rostit o predică deosebit de bogată şi plină de semnificaţii, în care a scos în evidenţă învăţăturile sfinte ce ne sunt puse înainte prin pilda bogatului nemilostiv şi a săracului Lazăr, îndeosebi practicarea virtuţii milosteniei:

„Această pericopă evanghelică ne descoperă lumea de dincolo, a veşniciei, ca pe o lume în care Dumnezeu răsplăteşte omului după felul în care a trăit în lumea aceasta, pământească.”

„Dacă vrem să petrecem în veşnicie împreună cu Dumnezeu, dacă vrem să ajungem, în viaţa veşnică, în locul unde a ajuns săracul Lazăr, în sânul lui Avraam, trebuie ca în această viaţă să îi ajutăm pe semenii noştri săraci, să împărţim din ceea ce avem celor lipsiţi şi bolnavi, să fim milostivi. Iar acest ajutor al nostru să îl facem cu discreţie, nu lăudându-ne cât şi cum am ajutat pe ceilalţi, ci făcând în aşa fel încât să fie tot mai puţini oameni săraci, şi aşa vom avea mângâiere sufletească şi nădejde mare la mântuire.”

„Iar după ce am ajutat, după putere, pe săracii pe care îi vedem în jurul nostru, să îi ajutăm şi pe săracii mai de departe, aşa cum, din timpurile străvechi ale Bisericii, comunităţile mai bogate le ajutau pe cele mai sărace, făcându-se colecte pentru săraci, ce se trimiteau acolo unde era nevoie mai mare.”

„Ajutorarea săracilor niciodată nu s-a oprit în Biserică. Şi în zilele noastre, în cadrul Bisericii Ortodoxe Române, anual, în Duminica Ortodoxiei, se face colecta pentru Fondul Central Misionar, la care se adaugă alte colecte, ori de câte ori este nevoie, pentru ajutorarea sărmanilor. În curând, odată cu începerea Postului Naşterii Domnului din acest an, şi până la măritul praznic al Naşterii Fiului lui Dumnezeu, în toate bisericile catedrale, parohiale şi mănăstireşti din cuprinsul Patriarhiei Române, va începe o colectă specială de bani, alimente, haine şi medicamente, fiind chemaţi cu toţii ca, din ceea ce avem, să adunăm şi să oferim celor aflaţi în suferinţă, celor bătrâni şi bolnavi.”

La final, Chiriarhul Oradiei a felicitat pe cei doi noi slujitori hirotoniţi şi le-a urat mult succes în misiunea preoţească, tânărul hirotonit diacon urmând a intra în treapta preoţiei de praznicul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil.

„Vă dorim, tuturor, multe bucurii, multe împliniri, har, putere şi ajutor de la Dumnezeu, credinţă tare şi nestrămutată, şi bucuria de a mărturisi credinţa creştină ortodoxă aici, la marginea dinspre apus a neamului românesc şi, totodată, graniţa occidentală a Ortodoxiei universale.”