Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Manifestare cultural-artistică în cinstea Sfintei Cruci în Parohia Subpiatra

Manifestare cultural-artistică în cinstea Sfintei Cruci în Parohia Subpiatra

          Din recunoștință față de Cel Care S-a jertfit pe Cruce, Mântuitorul nostru Iisus Hristos, și din evlavie față de Altarul Său de jertfă, sfințit prin Sfântul Său Sânge, copiii și tinerii din Parohia Subpiatra, Protopopiatul Oradea, pregătiți de preotul paroh Lucian Crișan, au susținut un recital de pricesne. Recitalul a avut loc în Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, 13 septembrie, după slujba de Te-Deum, la început de an școlar, în biserica parohială din satul Subpiatra.

          Cu acest prilej a fost vernisată și o expoziție de icoane pe sticlă, realizate de copiii și tinerii din grupul de cateheză al parohiei, sub îndrumarea profesorului de religie Florian Irimescu.

          La final, copiii și tinerii au fost răsplătiți cu iconițe, cărți de rugăciuni, rechizite școlare și dulciuri.

Pr. Lucian Crișan