Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Manuale de Religie pentru copiii români din Ungaria

Manuale de Religie pentru copiii români din Ungaria

Urmare a hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române referitoare la cooperarea pastorală transfrontalieră a eparhiilor ortodoxe române, prin care Arhiepiscopia Aradului, Episcopia Oradiei și Episcopia Maramureșului și Sătmarului sunt îndatorate a se implica în ajutorarea Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, la inițiativa Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie al Oradiei, la Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea a avut loc, în 28 aprilie a.c., o şedinţă comună de lucru a Permanenţelor Consiliilor Eparhiale ale Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei şi Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, prezidată de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, şi Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român din Ungaria, în cadrul căreia s-au identificat nevoile comunităților românești ortodoxe din Ungaria și s-au stabilit modalități de ajutorare a acestora.

Un prim efect al acestei întâlniri a fost vizita, în ziua de Duminică, 17 mai 2015, a unui grup de credincioşi ortodocşi din oraşul Beiuş şi împrejurimi, Eparhia Oradiei, membrii ai Asociaţiei „Oastea Domnului”, asociaţie ce funcţionează cu binecuvântarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, grup condus de Preacucernicul Părinte Cornel Clop, paroh la Răbăgani şi responsabil delegat de Chiriarhul Oradiei pentru Asociaţia „Oastea Domnului” din Eparhia Oradiei, în parohia Micherechi din Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria, enorie în care numeroşi credincioşi sunt membri ai Asociaţiei „Oastea Domnului”.

Mai apoi, pentru că între nevoile identificate la întâlnirea de la Mănăstirea „Sfânta Cruce” a fost şi aceea a sprijinirii copiilor români din Ungaria şi a profesorilor acestora cu manuale de Religie şi materiale auxiliare specifice predării acestei discipline, în ziua de vineri, 29 mai 2015, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, o delegaţie a Episcopiei Oradiei, formată din Preacucernicul Părinte Nicolae Alexandru Pop, vicar eparhial, Preacucernicul Părinte Profesor Radu Rus, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul, şi Preacucernicul Părinte Profesor Florin Negruţiu, inspector şcolar de specialitate la Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor, a ajuns la Centrul Eparhial de la Giula, Ungaria, în acest sens. Delegaţia din Oradea a fost însoţită de către doamna Marinica Stoian, inspector general în Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, aflată în această perioadă la Oradea, domnia sa fiind special invitată de Episcopia Oradiei pentru a cunoaşte nevoile educaţionale ale copiilor români din Ungaria.

Cu această ocazie, din partea Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei au fost oferite, pentru sprijinirea educaţiei religioase a copiilor din Ungaria, seturi de manuale de Religie Ortodoxă pentru clasele I, a II-a, a III-a, a IV-a, a V-a, a IX-a şi a X-a, dar şi seturi din mai multe materiale auxiliare, precum: Virtuţi şi valori creştine, Unde-i lege, nu-i tocmeală, Atlas biblic, Ghid biblic – Introducere în Noul Testament, Ghidul biblic al Ierusalimului şi Isoria vremurilor biblice.

Delegaţia orădeană a fost întâmpinată la sediul Centrului Eparhial din Giula de Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român din Ungaria, împreună cu colaboratori ai Preasfinţiei Sale. Ierarhul a prezentat oaspeţilor mai întâi Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” şi Centrul Eparhial, după care s-a purtat o discuţie despre specificul misiunii printre românii din Ungaria, în general, şi despre nevoile educaţionale ale copiilor români care învaţă în şcolile din Ungaria. În finalul întrevederii, Preasfinţia Sa a transmis Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, alese mulţumiri pentru sprijinul acordat şi cu această ocazie copiilor românilor din Ungaria pe care, cu dăruire şi jertfelnicie, i-a păstorit vreme de opt ani.