Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Mesaj de compasiune după inundațiile din Grecia

Mesaj de compasiune după inundațiile din Grecia

În semn de compasiune cu cei grav afectaţi de ploile torenţiale căzute în regiuneaAttica, foarte aproape de Atena, Grecia, și de inundațiile care au urmat, curmând viaţa a 15 oameni, rănind alţi 15şi provocând mari pagube materiale, Patriarhia Română adresează un mesaj de solidaritate creştină din partea clerului şi a credincioşilor Bisericii Ortodoxe Române pentru poporul grec.

Îi îndemnăm pe românii care locuiesc în zona afectată de această calamitate (oraşele Mandra, Nea Peramos şi Megara) să fie alături de familiile aflate acum în suferinţă, aducându-le prin cuvânt şi faptă alinare sufletească şi ajutor material după putinţă.

Ne rugăm lui Dumnezeu pentru odihna sufletelor celor decedaţi şi însănătoşirea celor răniţi.

  

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române