Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Mesaj de condoleanțe către poporul sârb

Mesaj de condoleanțe către poporul sârb

Preafericirii Sale,
Preafericitului Părinte Porfirie,
Arhiepiscop de Peć,
Mitropolit de Belgrad-Karlovci,
Patriarh Sârb

Preafericirea Voastră,

Hristos a înviat!

Vestea tragicului eveniment din dimineaţa zilei de miercuri, 3 mai 2023, produs la o școală din Belgrad, în urma căruia şi-au pierdut viaţa 8 copii nevinovați, împreună cu un adult, alte 7 persoane fiind rănite, ne-a îndurerat profund.

Constatăm cu deosebită îngrijorare că violența aducătoare de moarte, manifestată de persoane indiferent de vârstă, este tot mai prezentă în societatea contemporană, în contradicție cu darul sacru al vieții care vine de la Dumnezeu.

În aceste momente de tristețe pentru poporul frate din Serbia, ne rugăm Preamilostivului Dumnezeu să odihnească în pacea și iubirea Sa sufletele celor ucişi în acest eveniment tragic și să dăruiască vindecare grabnică celor răniți, iar familiilor îndoliate mângâiere, în lumina Învierii lui Hristos, Cel care a biruit moartea.

Cu frăţească dragoste în Iisus Hristos, Domnul Cel înviat,

 

† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române