Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Mesaj de condoleanțe și consolare în urma incendiului de la Spitalul „Matei Balș” din București (29 ianuarie 2021)

Mesaj de condoleanțe și consolare în urma incendiului de la Spitalul „Matei Balș” din București (29 ianuarie 2021)

Am aflat cu durere despre tragedia provocată de incendiul din spitalul „Matei Balș” din București, în dimineața zilei de vineri, 29 ianuarie 2021, incendiu în urma căruia şi-au pierdut viaţa 5 pacienți și alți 102 au fost evacuați.

În aceste momente pline de suferință și tulburare pentru familiile îndoliate, dar și pentru noi toți care traversăm încă o perioadă critică marcată de pandemie, ne rugăm lui Dumnezeu pentru odihna sufletelor celor decedați și pentru însănătoșirea grabnică a celor răniţi.

Totodată, adresăm un părintesc mesaj de condoleanţe şi consolare familiilor celor decedați, rudelor și prietenilor acestora, precum şi întregului personal medical care i-a îngrijit și care a încercat să le salveze viața.

DANIEL

PatriarhulBisericiiOrtodoxeRomâne