Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Naşterea Maicii Domnului prăznuită la noua Catedrală Episcopală din Oradea

Naşterea Maicii Domnului prăznuită la noua Catedrală Episcopală din Oradea

 

La praznicul Naşterii Maicii Domnului, sâmbătă, 8 septembrie 2012, clerul şi credincioşii noii Catedrale Episcopale „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, în frunte cu Întâistătătorul Eparhiei Oradiei, Preasfinţitul Părinte Sofronie, au înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu prin săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti, în catedrala propriu-zisă.

În cadrul slujbei, absolventul de teologie Gabriel Ionel Molnar a fost hirotonit diacon pe seama Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea.

În cuvântul de învăţătură rostit, Chiriarhul Oradiei a vorbit despre vechimea prăznuirii Preacuratei Fecioare Maria în poporul nostru, subliniind importanţa prezenţei Maicii Domnului în viaţa credincioşilor, a tuturor celor care o preacinstesc:

„Maica Domnului, mijlocitoare şi rugătoare a noastră către Dumnezeu, Maica Bisericii, este cea mai iubită sfântă, cea mai populară femeie din istoria neamului omenesc, de aceea şi numele de Maria este atât de iubit, preţuit şi răspândit, nu doar între fiicele neamului românesc, dar în întreaga lume.”

„Sărbătoarea Naşterii Maicii Domnului este cunoscută în poporul nostru sub denumirea de „Sfântă Mărie Mică”, ceea ce arată vechimea acestei sărbători la neamul nostru, la fel ca şi Adormirea Maicii Domnului sau „Sfântă Mărie Mare”, precum şi numele altor mari sărbători bisericeşti, fiind dovezi de nezdruncinat ale străvechimii creştinismului daco-roman sau proto-român, de dinainte de venirea slavilor pe teritoriul locuit de strămoşii noştri, atât la nordul, cât şi la sudul Dunării. Astfel, încă de la începuturile cinstirii Maicii Domnului, de la începuturile răspândirii cultului Sfintei Fecioare, poporul nostru a avut mare evlavie la Maica Domnului, ridicând biserici în cinstea Preacuratei Fecioare şi închinându-i frumoase rugăciuni, acatiste şi imne.”

„Naşterea Sfintei Fecioare Maria este, aşadar, o sărbătoare frumoasă, sfântă, binecuvântată, mângâietoare, aducătoare de pace, har şi multă mulţumire sufletească pentru toţi cei care o cinstesc pe Maica Domnului şi care sunt mângâiaţi, în chip nevăzut, de Maica Domnului.”