Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / O nouă biserică de enorie se va ridica în Hidișelu de Jos

O nouă biserică de enorie se va ridica în Hidișelu de Jos

Prin voia lui Dumnezeu și aleasa purtare de grijă a Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, un nou sfânt lăcaș se va ridica în Parohia Hidișelu de Jos, Protopopiatul Oradea.

Cele 30 de familii ortodoxe din localitatea Hidișelu de Jos, păstorite de Părintele Roman Bereteu, se roagă și în prezent în vechea biserică de enorie, din lemn, monument istoric, datând din anul 1676, ocrotită de Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, exprimându-și dorința să ridice o biserică nouă, de zid.

În după amiaza zilei de Duminică, 11 noiembrie 2018, Duminica a douăzeci și cincea după Rusalii, zi în care este pomenit și Sfântul Mare Mucenic Mina, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a oficiat sfinţirea pietrei fundamentale și a locului unde se va ridica noua biserică de enorie din Hidișelu de Jos, cu hramurile Nașterea Maicii Domnului și Sfântul Mare Mucenic Mina.

Părintele Aurel Simion Goga, Protopopul Oradiei, Peștișului și Aleșdului, a dat citire Actului de sfințire al pietrei de temelie, iar parohului locului, Părintele Roman Bereteu, a adresat mulțumiri Chiriarhului Oradiei pentru binecuvântarea începerii lucrării ctitoricești din Hidișelu de Jos în anul aniversării Centenarului Marii Uniri din 1918, biserică dorită încă de acum șaizeci de ani de către credincioșii din Hidișelu de Jos.

La finalul momentului sfinţitor, Preasfinţia Sa a arătat, în cuvântul de binecuvântare rostit cu acest prilej, că Pronia dumnezeiască a rânduit ca noua biserică, ocrotită de Maica Domnului și de Sfântul Mare Mucenic Mina, să înceapă a se zidi în ziua de pomenire a Sfântului Mina:

„Lucrarea sfințitoare pe care am săvârșit-o astăzi prin împreună rugăciune a fost dorită de Dumnezeu, Care a trezit în sufletele și în inimile noastre gândul cel bun, ca să purcedem la lucrarea sfântă, dar deloc ușoară, ce s-a început astăzi aici. O necesitate pastorală pentru meleagurile acestea, pentru credincioșii din Hidișelu de Jos, care aveau doar biserica veche de lemn, monument istoric, de multe ori improprie pentru sfintele slujbe, mai ales atunci când vin foarte mulți credincioși. Ea va ramane mai departe ca o mărturie a dăinuirii, a continuității, a rezistenței creștine ortodoxe și românești pe aceste meleaguri, aflate de multe ori sub stăpâniri străine.”

„Dacă în urmă cu șaizeci de ani, înaintașii dumneavoastră și-au propus să ridice biserică în aceste locuri, noi de când am venit la Oradea, de peste unsprezece ani, am dorit să se ridice aici, în hotarul Hidișelului de Jos, în apropierea graniței vremelnice ce a despărțit Bihorul în două în timpul celui de-al doilea război mondial, o biserică de zid în stilul tradițional ortodox, ocrotită de Sfântul Mare Mucenic Mina, un sfânt care ajută mult pe cei păgubiți, care sunt călcați de hoți și jefuitori, ajutând în recuperarea bunurilor pierdute. Am dorit ca aici, lângă fosta graniță, să se ridice o biserică închinată Sfântului Mina, ca să apere pământul acesta de orice altă jefuire viitoare, de orice alt furt sau rapt teritorial.”

„Prin purtarea de grijă a lui Dumnezeu, noua biserică se va construi după planurile unei biserici mănăstirești din județul Arad, închinată Maicii Domnului, de la Mănăstirea Bezdin, o biserică ortodoxă din pământul Banatului, la granița cu Crișana, din veacul al paisprezecelea, care este o dovadă că, în vremea aceea, pe meleagurile noastre trăiau creștini ortodocși români și slavi.”

Preasfinția Sa a chemat binecuvântarea lui Dumnezeu peste lucrarea ce s-a început, pentru a fi, după voia lui Dumnezeu, ridicată cât mai curând, spre slava Preasfintei Treimi și bucuria și mântuirea bunilor credincioși din Hidișelu de Jos. Ierarhul a felicitat pe Părintele paroh Roman Bereteu pentru curajul de începe această lucrare, în vremuri deloc ușoare, în care secularizarea și desacralizarea lumii își fac simțite prezența tot mai mult.