Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / O sută patru ani de la intrarea armatei române eliberatoare în municipiul Oradea

O sută patru ani de la intrarea armatei române eliberatoare în municipiul Oradea

În Joia cea luminată, 20 aprilie 2023, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a luat parte la festivitățile oficiale organizate cu prilejul împlinirii a o sută patru ani de la intrarea armatei române în municipiul Oradea, la 20 aprilie 1919, în însăși Ziua Praznicului împărătesc al Sfintei Învieri, care, sub conducerea generalului de vie amintire Traian Moșoiu, a eliberat urbea de sub stăpânirea opresivă a trupelor bolșevice ale lui Béla Kun.

Programul festiv a debutat prin oficierea de către Ierarhul cetății Oradiei a slujbei de Te Deum, la vechea catedrală a urbei de pe malurile Crișului Repede, Biserica cu Lună. La sfârșitul programului liturgic, Episcopul Oradiei a dorit tuturor să aibă parte de sărbători frumoase și binecuvântate, urmând ca toți cei prezenți să se deplaseze înaintea statuii arhistrategului eliberator, la efigia generalului Traian Moșoiu de pe strada Armatei Române. După intonarea imnului de stat al României, Părintele Bogdan-Florian Durgheu, preotul capelan de la Penitenciarul Oradea, a rostit o rugăciune.

În continuare, primarul municipiului Oradea, domnul Florin-Alin Birta, a ținut o alocuțiune în cadrul căreia a descris evenimentul de la 20 aprilie 1919 ca fiind unul emblematic și determinant pentru istoria urbei orădene, un nou început prin care locuitorii au învățat și s-au străduit să coabiteze în pace și armonie, în ciuda tuturor diferențelor etnice, culturale și spirituale. A urmat discursul domnului profesor Sorin Șipoș, directorul Școlii Doctorale de Istorie a Universității de Stat din Oradea și membru în Adunarea Eparhială a Episcopiei Oradiei, care i-a ajutat pe toți cei prezenți să intre în universul acelei dificile perioade a istoriei locuitorilor acestui oraș, ocazie cu care a evocat câteva rânduri memorabile din formidabilul volum „Zile trăite” al Episcopului ctitor Roman Ciorogariu al Oradiei – care, actualmente, se află în curs de reeditare de către Episcopia Oradiei –, în filele căruia, „arhiereul cu dreapta frântă”, care a făcut parte din Comitetul de primire a reprezentanților armatei române, a redat ca nimeni altul cum, în ziua cea mare a Sfintei Învieri, cu ramuri de flori de liliac, locuitorii orașului au întâmpinat trupele române eliberatoare și cât de importante și înălțătoare au fost aceste clipe.  

Manifestările de la statuia generalului Moşoiu s-au încheiat cu ceremonia depunerii de coroane şi defilarea detaşamentului de onoare.