Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Piatră de temelie pentru o nouă biserică în Oradea

Piatră de temelie pentru o nouă biserică în Oradea

Pr. Cristian Rus

 

Pentru comunitatea dreptmăritorilor creştini din cartierul Tineretului din Oradea, cartier rezidențial apărut în ultimii ani la marginea municipiului, la ieșirea pe drumul european E60 ce leagă Oradea de Cluj-Napoca, ziua de sărbătoare a Înălțării Domnului, 6 iunie 2019, când sunt cinstiți și eroii neamului românesc, va rămâne înscrisă cu litere de aur în cronica bisericească a noii enorii înființate, fiind pus început bun la zidirea biserici parohiale cu hramurile Schimbarea la Față a Domnului și Înălțarea Domnului.

Bucuria dreptmăritorilor creștini din acest cartier a fost prilejuită de vizita pastorală a Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, care a oficiat slujba de sfințire a pietrei fundamentale a noii biserici parohiale cu hramurile Schimbarea la Față a Domnului și Înălțarea Domnului, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi, în prezența autorităților locale, reprezentate de Domnul Florian Birta, viceprimarul Oradiei, și a autorităților centrale, prin participarea Domnului senator Cornel Popa, dar și a numeroși credincioși.

Cartierul Tineretului din Oradea a fost organizat de municipalitatea orădeană în ultimii ani, după ce numeroase familii de tineri s-au stabilit în această zonă și și-au construit case, având mai multe facilități. La inițiativa și prin grija Preasfințitului Părinte Sofronie, în ziua de 1 iunie 2018, în ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei s-a înființat noua parohie Oradea-cartierul Tineretului, fiind însărcinat să se ocupe de ridicarea unei biserici parohiale Părintele Marius Dorel Pop, preot paroh la parohia Cheț, protopopiatul Marghita, unde s-a îngrijit de ridicarea unei noi biserici ce a fost târnosită de Chiriarhul Oradiei la 18 octombrie 2009. În răstimp de un an de zile, cu sprijinul Primăriei Oradea a fost identificat un teren disponibil în suprafață de 900 mp, în centrul cartierului, ce a fost dat în concesiune noii parohii, fiind amenajat și pregătit pentru construirea bisericii.

În cuvântul de învățătură rostit după slujba de sfințire a pietrei de temelie, Preasfinţitul Părinte Sofronie a subliniat importanţa zidirii unei noi biserici, felicitând pe Părintele Aurel Simion Goga, Protopopul Oradiei, Peștișului și Aleșdului și pe Părintele Marius Dorel Pop pentru implicarea în organizarea acestui moment sfințitor, dar și pentru stăruința în obținerea avizelor necesare. Ierarhul a adus mulțumire Domnului Ilie Bolojan, primarul municipiului Oradea, domnilor viceprimari și angajaților primăriei pentru sprijinul oferit, și nu în ultimul rând credincioșilor din acest cartier pentru dragostea şi râvna sfântă de care dau dovadă faţă de Biserica strămoşească.

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, noua biserică va fi construită după planul vechi, adaptat la scară, al Catedralei cu Soare, proiectată a se construi în Oradea încă din perioada interbelică, dar care, datorită vicisitudinilor vremurilor, nu s-a mai construit în locul și după planurile inițiale.

Părintele Protopop Aurel Simion Goga a dat citire Actului de sfințire a pietrei fundamentale a bisericii, iar Părintele Marius Dorel Pop a rostit un cuvânt de bun venit Preasfinţitului Părinte Sofronie, mulţumind Ierarhului pentru binecuvântarea şi aleasa purtare de grijă, oficialităţilor pentru sprijinul acordat, dar credincioşilor din acest cartier pentru primirea călduroasă.