Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Piesa de teatru Încreștinarea dacilor la Liceul Ortodox din Oradea

Piesa de teatru Încreștinarea dacilor la Liceul Ortodox din Oradea

Trupa de teatru a Parohiei Marghita I din Eparhia Oradiei, alcătuită din copii și tineri implicați în Programul catehetic Hristos împărtășit copiilor, dar și copii înscriși în Proiectul Alege școala, programe implementate cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei și în această parohie, au revenit, miercuri, 1 februarie 2017, la Liceul Ortodox Episcop Roman Ciorogariu din Oradea și au evoluat în fața publicului format din elevi și cadre didactice de la această școală cu piesa de teatru „Încreștinarea dacilor”, scrisă și regizată de către Preacucernicul Părinte Paroh Constantin Petru Filip.

Piesa, jucată cu multă dăruire de către deja consacrații „actori”, a cuprins două acte în care sunt scoase în evidență aspecte din istoria creştinismului primar și a poporului nostru, cu scopul de a mărturisi și promova printr-o astfel de evocare, valori fundamentale care au contribuit decisiv la formarea poporului nostru dreptmăritor.

Personajele regăsite în această piesă, al cărui conținut este versificat, amintesc de Sfântul Apostol Andrei, de Sfinți străromâni, de mediile prin care s-a răspândit creștinismul la noi (ostași, negustori, sclavi, oameni de rând, etc.), dar și de personaje istorice precum: Decebal, Vezina, Dochia, Gelula, Cotiso, etc. Punerea în scenă din al doilea act lasă de înțeles că vremea zamolxismului s-a încheiat la apariția creștinismului, răspândit în partea de Vest a Daciei bunăoară și prin Sfântul Apostol Andronic (unul din cei 70 de ucenici ai Mântuitorului Hristos), creștinism căruia fără martirizări trebuia să-i cedeze locul:

„Mărite Decebal, vă aduc la cunoștință,

 Că doi preoți creștini propovăduind noua credință,

 Pe mulți din neamul nostru i-au smintit,

 Cu Iisus Cel înviat, ce de romani fusese răstignit;

 Și care acum, aici, la Sarmisegetuza,

 Vorbesc fără frică de legea ce-i într-însa.

 Unul spune că Apostolul Andrei l-a rânduit,

 Iar celălalt că altul, Andronic.”

    Replica regelui Decebal din cadrul consiliului de dinaintea celui de al doilea război cu romanii (105-106), dată episcopului creștin care arată că „El, Hristos, Iisus vrea ca războaie în veac să nu mai fie, / Nici între frați, nici între popoare; / Nici pentru pământ și nici pentru domnie. / O singură luptă mai este îngăduită: / Cu vechiul ispititor și cu orișice ispită!”, își are temeiul în acea facilă răspândire a creștinismului printre daci, care pe fondul monoteismului zamolxian, dar și a deschiderii sufletești a dacilor către adevăr, n-au ucis, n-au martirizat, precum au făcut romanii, adepți ai religiei creștine. „ Da, da! (îndreptându-se în tron, privind departe în gol și suspinând, Decebal zice): O lume la care am visat mereu, / Pentru mine și pentru poporul meu. (ridicându-se în picioare zice poruncitor): Dacă așa voi ziceți și de-om pierde acest război, / Atunci să piardă vechii zei și ei, cu noi! / Iar pruncii noștri și cei ce vor veni, / Slujindu-I lui Hristos să poată birui!”

După vizionarea piesei, Preacucernicul Părinte Radu Rus, consilier pentru învățământ și activități cu tineretul în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei și directorul Liceului Ortodox le-a mulțumit tinerilor actorilor în frunte cu Părintele Constantin Filip și i-a felicitat pentru preocupările artistice, puse în slujba valorilor Bisericii și ale Neamului, pentru modul în care au reușit să împărtășească o lecție de istorie vie, dinamică, ce a rămas întipărită în memoria spectatorilor, creând prin aceasta o verigă de legătură între înaintașii noștri și urmașii neamului românesc și ai Bisericii noastre străbune, drepmăritoare.