Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Posturi clericale vacante în Eparhia Oradiei

Posturi clericale vacante în Eparhia Oradiei

SECTORUL ADMINISTRATIV BISERICESC

 27 februarie 2018

   

POSTURI CLERICALE VACANTE ÎN

EPISCOPIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ A ORADIEI

 

 

PROTOPOPIATUL

PAROHIA

LOCALITATEA

POST VACANT

Oradea

Ponoară

Ponoară

Preot paroh

Oradea

Săcădat

Săcădat

Preot paroh

Beiuș

Dușești

Dușești

Preot paroh

 

               Vicar eparhial,                                                                              Secretare eparhial,                                    Pr. Nicolae Alexandru Pop                                                           Pr. Sebastian Riciard Lakatos 

   

  • Condiţiile de înscriere la concurs sunt: preot paroh având vechime în preoţie sau de la ultimul transfer de minim       cinci ani,  preot co-slujitor sau misionar (pentru Parohiile Ponoară, Săcădat și Dușești) sau tineri teologi licenţiaţi şi care au susţinut examenul de capacitate preoţească (pentru Parohia Ponoară).
  • perioada de candidare 27 februarie-13 martie 2018
  • Actele se vor depune în dosar cu șină pentru biblioraft.
  • Concursul va avea loc in 15 martie si va consta în examen oral din cunoştinţe teologice şi administrative de bază.