Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Preasfințitul Părinte Episcop Sofronie al Oradiei, la aniversarea a 25 de ani de Arhierie

Preasfințitul Părinte Episcop Sofronie al Oradiei, la aniversarea a 25 de ani de Arhierie

Ziua de 21 februarie 2024 a fost un moment aparte și o sărbătoare deosebită pentru Preasfințitul Părinte Episcop Sofronie al Oradiei, care a aniversat împlinirea a 25 de ani de Arhierie.

Cu acest prilej, Ierarhul orădean, împreună cu alți doi Ierarhi al Bisericii noastre: Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria și Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcopul-Vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și cu numeros sobor de clerici (27 de Preoți și 7 Diaconi), au adus mulțumire Bunului Dumnezeu pentru toate darurile și binecuvântările revărsate asupra Preasfințitului Părinte Sofronie, în cei 25 de ani de când s-a învrednicit a primi acest Ceresc și Mare Dar al Arhieriei, în Catedrala istorică românească de la Giula, din Ungaria și au săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească în Catedrala nouă, cu hramul „Învierea Domnului” din Oradea, pentru că, după cei 8 ani de slujire arhierească rodnică și binecuvântată, în fruntea Episcopiei din Ungaria și după trecerea la cele veșnice a vrednicului de pomenire Episcop Ioan Mihălțan, al Oradiei, Preasfințitul Părinte Sofronie Drincec și-a continuat truda și lucrarea arhierească în fruntea Episcopiei Oradiei, pe care o conduce până în prezent.

Răspunsurile la strană au fost date alternativ de Corul Liceului Teologic Ortodox din Oradea, care a luat ființă după venirea la Oradea a Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie și de corul Maicilor de la Mânăstirea „Sfânta Cruce”, din Oradea. La slujbă au luat parte medici și intelectuali din oraș, oficialități locale, ca de pilda doamna Viorica Cherteș, Președinta Asociației Femeilor Ortodoxe din Oradea (AFOREO), care au dorit să fie alături de Ierarhul orădean în această zi aniversară pentru el și pentru Eparhia pe care o conduce, dar și mulți credincioși ai Catedralei noi orădene, dar și credincioși veniți de la alte biserici din oraș, sau din alte părți.

După împărtășirea cu Sfintele Taine, Preasfințitul Părinte Siluan a rostit un cuvânt festiv de mulțumire adusă Bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra Preasfințitului Părinte Sofronie, în cei 25 de ani de Arhierie și a vorbit despre realizările importante din viața Preasfinției Sale, din momentul istoric, când, în Catedrala din Giula, Ungaria, a fost hirotonit Arhiereu, de către vrednicul de pomenire Părinte Patriarh Teoctist al României și alți 15 Ierarhi, membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române și în cei 8 ani de lucrare arhierească în fruntea românilor ortodocși din Ungaria, cărora le-a îndeplinit și un vis mai vechi, de după rămânerea lor în părțile Ungariei de astăzi, prin Tratatul de Pace de la Trianon, din 1920 și dorința fierbinte de a avea propriul lor Ierarh eparhiot și o Episcopie, cât și în anii de când a venit ca Episcop la Oradea, unde a continuat opera vrednicilor săi înaintași, ducând până la finalizare și sfințire noua Catedrală Episcopală din Oradea, înființând o grădiniță și un liceu ortodox, pentru familiile românești ortodoxe din acest oraș și hirotonind mulți slujitori ai Sfintelor Altare și fiind martor și îndemnător pentru construire, dar și sfințitor al multor biserici noi, ridicate în orașul Oradea, dar și în alte localități din cadrul acestei Eparhii. De asemenea, Centrul Eparhial din Giula a fost restaurat în întregime și înzestrat cu toate cele necesare unei astfel de instituții, precum și cu o bibliotecă personală de excepție, deoarece Preasfinția Sa este, în același timp doctor de suflete, dar și de trupuri, prin Facultatea de Medicină pe care a absolvit-o, ca premiant, la Timișoara, unde a înființat și condus, în anii studenției și Asociația Tinerilor Ortodocși Români din oraș (ASCOR Timișoara), dar și un fin intelectual ortodox și iubitor de artă creștină, din cele mai vechi timpuri și până astăzi, pe care o și cunoaște într-un mod cuprinzător și sintetic, cum probabil că puțini sunt în stare să o facă. Dincolo de toate celelalte realizări și împliniri duhovnicești, edilitare, misionar-pastorale, educaționale și caritative, pe care le-a avut, prin darul și talanții primiți de la Dumnezeu de Ierarhul orădean, Preasfințitul Părinte Siluan a adus mulțumire acestuia și pentru părinteasca și frățeasca purtare de grijă, care s-a arătat și asupra Preasfinției Sale, cât și asupra Preasfințitului Părinte Paisie Lugojanul, care s-au format sub îndrumarea sa și au ajuns, la rândul lor, Ierarhi ai Bisericii noastre, cât și asupra altor Părinți și Maici, care au lucrat îndeaproape cu Preasfinția sa, în acești ani și pe care i-a avut în arhiereasca sa purtare de grijă. Ca semn al recunoștinței și prețuirii pentru toate cele făcute în această perioadă, Preasfințitul Părinte Siluan al românilor ortodocși din Ungaria a oferit Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie o icoană cu Învierea Domnului și o plachetă aniversară.

La rândul său, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul a rostit, la final, un cuvânt aniversar, de mulțumire și recunoștință, aduse Preasfințitului Părinte Sofronie al Oradiei, aflat la ceas aniversar, despre care a afirmat că este un Ierarh iubitor de oameni, ca un Părinte, un bun organizator și un iubitor de frumos și frumusețe. Apoi, Ierarhul sărbătorit a adus, la rândul său, mare mulțumire Bunului Dumnezeu și tuturor celor care i-au fost aproape în acești ani de rodnică și binecuvântată slujire arhierească. Acesta a oferit daruri duhovnicești și de mare preț celor doi Ierarhi care au coliturghisit astăzi, împreună cu el, dar și altor clerici din cele două Eparhii și și-a exprimat, de asemenea, mulțumirea profundă față de mama sa, doamna Maria Drincec, care i-a stat alături în modul cel mai deplin și jertfelnic cu putință, până la mutarea sa la cele veșnice, petrecută în ultima zi a anului 2022.

Preasfințitului Părinte Sofronie a fost Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria vreme de 8 ani, între 1999-2007, iar Episcop al Oradiei este de 17 ani, din anul 2007 și până în prezent.

Sărbătoarea aniversară s-a încheiat printr-o agapă frățească, oferită la Mânăstirea „Sfinta Cruce” din Oradea, care în perioada celor 17 ani de arhipăstorire la Oradea a Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie a primit și vizita Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, care a sfințit această Mânăstire mare și reprezentativă din Episcopia Oradiei.

  Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria