Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Preoți și credincioși din Bihor în sprijinul bolnavilor infectați cu COVID-19

Preoți și credincioși din Bihor în sprijinul bolnavilor infectați cu COVID-19

Urmare a apelului la solidaritate adresat de Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, prin Asociația eparhială Filantropia Oradea, membră a Federației Filantropia a Patriarhiei Române, preoților și credincioşilor ortodocși din județul Bihor, pentru a contribui la achiziționarea unui ventilator pulmonar, aparat de care depinde salvarea vieţii celor mai grav afectaţi de efectele virusului COVID-19, s-a strâns suma de 70.100 lei (însemnând 14.543 euro), ce acoperă parțial costul pentru un astfel de aparat.

Banii adunați prin protopopiate și parohii în cadrul campaniei Suflul credinței împotriva Covid-19 au fost oferiți Fundației Comunitare Oradea, care a comandat patru aparate de ventilație mecanică pulmonară ce urmează să sosească la Oradea și să fie dăruite Spitalului Clinic Municipal „Dr. Gavril Curteanu” din Oradea, unde sunt îngrijiți bolnavii din județul Bihor infectați cu noul coronavirus.

 

Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei