Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Preoți și credincioși din Protopopiatul Beiuș au donat sânge

Preoți și credincioși din Protopopiatul Beiuș au donat sânge

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, la nivelul Protopopiatului Beiuș s-a hotărât ca, în perioada Postului Crăciunului din acest an să fie organizată o campanie de donare de sânge pentru salvarea vieții semenilor, deoarece s-a constatat că la nivel local sistemul sanitar are o mare lipsă de sânge.

Astfel, în ziua de 24 noiembrie 2016, la ambulatoriul Spitalului Municipal Episcop Nicolae Popovici  din Beiuș, un număr de 45 de preoți și credincioși din cuprinsul Protopopiatului Beiuș au răspuns pozitiv acestui apel de suflet, la care s-au adăugat și o parte din preacuvioșii părinți de la Mănăstirea Izbuc.

Domnul Dr. Sorin Vesa, cadru medical la Spitalul Municipal Episcop Nicolae Popovici din Beiuș, a ținut să aducă mulțumiri preoților din zona Beiușului pentru acest demers menit să aducă alinare pentru cei aflați în suferință.