Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Preoții din Beiuș în sprijinul spitalului „Nicolae Popovici”

Preoții din Beiuș în sprijinul spitalului „Nicolae Popovici”

În contextul pandemiei de coronavirus, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în perioada 17 mai - 21 iunie 2020 preoții slujitori de la bisericile ortodoxe din municipiul Beiuș, au derulat o campanie de strângere de fonduri pentru achiziționarea de costume de protecție pentru întregul personal medical din cadrul Spitalului Municipal „Nicolae Popovici” din Beiuș.

În derularea acestui proiect au fost implicate cele cinci parohii din orașul Beiuș, precum și cele două capele din cadrul spitalelor beiușene. Valoarea totală a acestor combinezoane de protecție  a fost în sumă de 15.000 lei.

Astfel, un număr de 261 de costume de protecție pentru personalul medical și auxiliar au fost predate Spitalului Municipal „Nicolae Popovici” în data de 22 iunie 2020 de către Părintele Marian Vasile Popa, Protopopul Beiușului, și preluate de Domnul doctor Sorin Luigi Vesa, Managerul spitalului.

Pr. Florin Ovidiu Stan