Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Preoţii din Protopopiatul Marghita reuniţi în conferinţă

Preoţii din Protopopiatul Marghita reuniţi în conferinţă

Sala festivă a Protopopiatului Marghita, Eparhia Oradiei, a găzduit miercuri, 24 septembrie 2014, cea de-a treia conferinţă preoţească semestrială de toamnă din acest an din Episcopia Oradiei, organizată la iniţiativa şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, dedicată comemorării Sfinţilor Martiri Brâncoveni, ca urmare a declarării anului 2014, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, ca „Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii)” şi „Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni”.

Tema conferinţei a fost „2014 – Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni în Patriarhia Română”.

Conferinţa  a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii, începând cu ora 9, urmată de slujba de Te Deum, în biserica „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Parohia Marghita I, oficiată de PC Pr. Adrian Popovici consilier economic la Episcopia Oradiei, PC Prot. Ioan Şugar, Protopopul Marghitei şi PC Pr. Constantin Petru Filip, parohul bisericii.

Lucrările conferinţei au debutat la ora 11, în sala de şedinte a Protopopiatului Marghita, în cadrul căreia PC Pr. Adrian Popovici, consilier econimic, delegatul Chiriarhului Oradiei, a prezentat referatul cu tema ,,Sfântul Constantin Brâncoveanu Simbol al dăruirii jertfelnice şi totale faţă de Dumnezeu şi de neamul omenesc”, redactată de către PC Prot. Prof. Radu Rus, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul la Episcopia Oradiei. Lucrarea a fost structurată pe 4 părţi după cum urmează:

1. Ţara Românească în timpul domniei Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu: centru diplomatic, cultural şi politic European;

2. Sfântul Martir Constantin Brâncoveanu - ctitor de artă şi cultură veche românească;

3. Sfântul Martir Constantin Brâncoveanu - sprijinitor al românilor din Transilvania şi al Răsăritului creştin.

4. Martiriul Sfinţilor Brâncoveni.

Părintele Protopop Ioan Şugar, în cuvântul său, a subliniat importanţa întâlnirii şi a mulţumit Ierarhului Oradiei pentru întreaga purtare de grijă faţă de clerul şi poporul lui Dumnezeu din parohiile cuprinse în cadrul Protopopiatului Marghita.

La final, delegatul chiriarhal a transmis clerului prezent la conferinţă, preoţi parohi, preoţi coslujitori şi preoţi misionari, binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei.