Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Preoţii din Protopopiatul Tinca reuniţi în conferinţă

Preoţii din Protopopiatul Tinca reuniţi în conferinţă

Cu binecuvântarea şi în prezenţa Preasfinţitului Părinte Sofronie Episcopul Oradiei, în ziua de vineri, 16 octombrie 2015, a avut loc Conferinţa preoţească semestrială de toamnă a preoţilor din Protopopiatul Tinca, ce a fost dedicată aniversării a 320 de ani de la atestarea documentară oficială a Episcopiei Ortodoxe a Oradiei, prin Diploma emisă de Împăratul Leopold I în anul 1695, care acorda aşa numitele privilegii ilirice creştinilor ortodocşi din Imperiul habsburgic.

Conferinţa a debutat, în prezenţa Chiriarhului locului, cu săvârşirea Sfintei Liturghii şi a slujbei de Te Deum, în biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din Tinca, de către un sobor de preoţi format din: Preacucernicul Părinte Protoiereu Cristian Rus, consilier cultural şi relaţii mass-media, Preacucernicul Părinte Vasile Popa, protopopul Tincăi şi Preacucernicul Părinte Mihai Ninel Iancu, parohul bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Tinca.

La încheierea programului liturgic, Preasfinţitul Părinte Sofronie a rostit un cuvânt de binecuvântare pentru întreaga preoţime prezentă, preoţi parohi, preoţi slujitori, preoţi misionari şi de caritate din cadrul Protopopiatului Tinca, exprimându-şi bucuria întâlnirii cu clerul acestui protopopiat în acest an în care Eparhia Oradiei comemorează un moment istoric semnificativ pentru Biserica dreptmăritoare din Bihor, menţionarea oficială a Episcopiei Oradiei şi a ierarhului ei de atunci, Episcopul Efrem Banianin, în Diploma leopoldină de conferire a privilegiilor ilirice, pentru ortodocşii din Imperiul habsburgic, din anul 1695. Preasfinţia Sa a subliniat că această diplomă venea doar să confirme o stare de fapt, existenţa Episcopiei Ortodoxe în Oradea şi prezenţa ierarhului ei titular, eparhia fiind mult mai veche, o organizare bisericească de sorginte bizantină fiinţând în Bihor încă din vremea voievodului Menumorut.

Apoi, Chiriarhul Oradiei şi întreaga preoţime prezentă s-a deplasat la sediul Protopopiatului Tinca unde, în sala festivă a protopopiatului, s-a desfăşurat conferinţa propriu-zisă. Părintele protopop Vasile Popa a deschis conferinţa, adresând îndătinatul cuvânt de bun venit Ierarhului şi arătând importanţa aniversării celor 320 de ani de la atestarea oficială a Episcopiei Oradiei pentru clerul şi credincioşii bihoreni.

Preasfinţitul Părinte Sofronie al Oradiei a ţinut să precizeze, în cuvântul său, contribuţia esenţială a Bisericii Ortodoxe de pe aceste meleaguri în menţinerea identităţii culturale a neamului românesc, arătând datoria pe care actuala generație o are în aducerea aminte și comemorarea evenimentelor istorice importante și a personalităților bisericești ortodoxe, clerului revenindu-i misiunea de a face cunoscută, în special copiilor și tinerilor, istoria bisericească a românilor bihoreni.

Preacucernicul Părinte Protoiereu Cristian Rus, consilier cultural şi relaţii mass-media, a prezentat, apoi, referatul cu titlul „Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei la ceas aniversar – 320 de ani de la atestarea oficială”, referat întocmit de către Preacucernicul Părinte Protoiereu Profesor Radu Valer Rus, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul şi director al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea.

Conferinţa de la Protopopiatul Tinca a fost penultima dintre conferinţele preoţeşti semestriale de toamnă din Eparhia Oradiei, urmând ca vineri, 23 octombrie 2015, în ziua de pomenire a Sfântului Apostol Iacob, ruda Domnului, să aibă loc Reuniunea cadrelor didactice care predau disciplina Religie din Episcopia Oradiei, la care vor participa şi profesorii de la cele două şcoli teologice din Eparhie, respectiv Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea şi Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea.