Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Prima Liturghie arhierească din noul an 2020 în biserica Izvorul Tămăduirii din Oradea

Prima Liturghie arhierească din noul an 2020 în biserica Izvorul Tămăduirii din Oradea

La opt zile de la marele praznic al Naşterii Domnului, în prima zi din Anul Nou civil 2020, miercuri, 1 ianuarie, când Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului și face pomenirea Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în biserica cu hramul Izvorul Tămăduirii din Oradea, în prezenţa unui mare număr de credincioşi.

Răspunsurile liturgice au fost date de studenți teologi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea.

Cu acest prilej, a fost deschisă seria manifestărilor liturgice, culturale și festive prilejuite de împlinirea, în anul 2020, a o sută de ani de la reînființarea Episcopiei Oradiei (1920), și a 325 de ani de atestare documentară a Episcopiei Oradiei (1695).

          În cuvântul de învăţătură rostit după citirea pericopei evanghelice de la Sfântul Evanghelist Luca, Preasfințitul Părinte Episcop Sofronie a vorbit despre semnificaţiile sărbătorii împărătești a Tăierii-împrejur cea după trup a Domnului Iisus Hristos, dar și despre Marele Părinte și Dascăl al Bisericii, Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, pomenit în această zi:

„Astăzi, în cea dintâi zi a lunii lui Gerar, la opt zile de la Nașterea Domnului, serbăm Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului Iisus Hristos, Cel Care pe toate le-a împlinit, așa cum era scris în Lege, și S-a smerit pe Sine, pentru că a venit în lume, luând chip de rob, nu ca să poruncească, ci să fie ascultător de Tatăl, până la moarte, și încă moarte pe Cruce. El vine în lume și Se face Om, la plinirea vremii, din Preasfânta Fecioară Maria, Născătoarea de Dumnezeu, Își ia fire omenească, în toate făcându-Se asemenea nouă, afară de păcat, și împlinind în trupul pe care Și l-a luat tot ceea ce rânduise Moise prin Lege ca să respecte poporul lui Israel.”

„Tot în această zi Biserica îl serbează pe Marele și Sfântul Ierarh Vasile, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Sfânt care, între multe alte lucrări importante pe care le-a săvârșit și cărți pe care le-a scris, ne-a lăsat și Sfânta Liturghie pe care o săvârșim de zece ori în cursul anului bisericesc, una dintre aceste date fiind ziua de 1 Ianuarie, ziua de pomenire a Sfântului.”

Parohul locului, Părintele Cristian Octavian Rus, consilier cultural și relații mass-media la Centrul Eparhial, a rostit cuvântul de bun venit adresat Ierarhului și a mulțumit Bunului Dumnezeu pentru toate darurile revărsate cu îmbelșugare. De asemenea, a ținut să mulțumească Preasfințitul Părinte Sofronie al Oradiei pentru slujirea în cea dintâi zi din noul an 2020 în biserica Izvorul Tămăduirii din Oradea, cea dintâi biserică construită și sfințită în Oradea după Marea Unire din anul 1918 și după reînființarea Episcopiei Oradiei în anul 1920, exprimându-și recunoștința față de Chiriarhul Oradiei pentru dragostea și grija arhipăstorească pe care o arată acestei enorii.

În cuvântul rostit la final, Preasfințitul Părinte Sofronie a adresat felicitări parohului, coslujitorilor și bunilor credincioși pentru frumoasa misiune și lucrare pastorală în mijlocul bolnavilor Spitalului staționar II din Oradea, în incinta căruia se află biserica, dar și a credincioșilor enoriei. De asemenea, Ierarhul a adresat urări de ani mulți, binecuvântați și plini de har, în sănătate, pace și bucurie duhovnicească tuturor dreptmăritorilor creștini, cu prilejul intrării în Noul An civil 2020, dar și tuturor celor care poartă numele Sfântului Ierarh Vasile cel Mare.