Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Prima zi din Postul Mare la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea

Prima zi din Postul Mare la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea

În prima săptămână din Sfântul și Marele Post al Paștilor, credincioșii orădeni au posibilitatea să ia parte, atât la Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, dar și în bisericile mănăstirești și de enorie din municipiu, la un program liturgic și duhovnicesc intens. Astfel, prin Slujba Pavecerniței Mari și a Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, prin Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, și toate celelalte slujbe rânduite a fi săvârșite, dreptmăritorii creștini sunt chemați să intre în atmosfera de rugăciune și de pocăință specifică acestei perioade din cursul anului bisericesc.

În cea dintâi zi a Sfântului și Marelui Post al Paștilor, luni, 19 februarie 2018, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a oficiat, în biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului de la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia a citit prima parte a Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, în prezența obștii monahale și a unui mare număr de credincioși dreptmăritori din urbea de pe malurile Crișului Repede.

În cuvântul de învățătură rostit la încheierea slujbei, Ierarhul a vorbit despre importanța întoarcerii omului la Dumnezeu, a pocăinței, în urcușul duhovnicesc al Sfântului și Marelui Post, dar și a stării de rugăciune la care fiecare dintre noi suntem chemați să ajungem, subliniind vechimea postirii în poporul român:

„Cu ajutorul Preabunului Dumnezeu am început astăzi Sfântul și Marele Post al Păresimilor, postul celor patruzeci de zile, urmat apoi de Sfânta și Marea Săptămână a Pătimirilor Mântuitorului Iisus Hristos, un răstimp de șapte săptămâni pe care întreaga Biserică îl parcurge în rugăciune, în post, în pocăință, în smerenie, în milostenie, pentru ca să fim învredniciți, prin lucrarea harului Duhului Sfânt, cu toții să ne închinăm Sfintelor Pătimiri ale Mântuitorului Iisus Hristos și să ajungem să vedem și Sfânta și Luminata Sa Înviere cea de a treia zi.”

„Ziua aceasta în care se începe Sfântul și Marele Post, în care începem urcușul cel duhovnicesc, este numită și Lunea curată, în limba greacă «Καθαρά Δευτέρα», zi în care cu toții ne curățim simțirile, ca să începem așa cum se cuvine călătoria Sfântului și Marelui Post. Faptul că poporul nostru folosește cuvântul Păresimi, din latinescul «quadragesima», care înseamnă patruzeci de zile, arată nu doar vechimea creștinismului românesc, dar și vechimea ținerii Sfântului și Marelui Post în evlavia poporului nostru. Această tradiție frumoasă a postirii, ce se respectă cu rigurozitate în întreaga lume ortodoxă, a fost respectată în poporul nostru încă de la începuturile formării sale.”

Programul liturgic și duhovnicesc special din Sfântul și Marele Post de la bisericile din Eparhia Oradiei va continua pe parcursul întregii acestei perioade.