Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Procesiune cu odoare sfinte la Mănăstirea Izbuc

Procesiune cu odoare sfinte la Mănăstirea Izbuc

Pe parcursul Postului Mare, obștea de călugări de la Mănăstirea Izbuc din Episcopia Oradiei a intensificat slujirea liturgică și programul duhovnicesc. În aceste vremuri de restriște, când pelerinii nu mai au posibilitatea să ia parte la sfintele slujbe oficiate în așezământul monahal, ci stau la casele lor din cauza răspândirii noului virus, preacuvioșii părinți și cuvioșii monahi, sub coordonarea Preacuviosului Părinte Arhimandrit Mihail Tărău, exarh și stareț, continuă să se roage pentru lumea întreagă, cuprinsă acum de această pandemie.

Duminică, 5 aprilie 2020, în Duminica a cincea din Postul Mare și prima duminică din lună, la Mănăstirea Izbuc, după săvârșirea Sfintei Liturghii, la ora 12 s-au tras clopotele și s-a săvârșit rânduiala specială de rugăciune de la Sfânta Patriarhie pentru încetarea epidemiei, s-a oficiat Taina Sfântului Maslu și s-au citit rugăciuni pentru întreaga lume în general, dar și pentru cei bolnavi și aflați în suferință, în special, de către părinții slujitori, în prezența obștii.

După slujba Vecerniei și a Paraclisului Maicii Domnului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, au fost scoase în procesiune în incinta mănăstirii odoarele sfinte aflate în patrimoniul acesteia: icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, adusă la Mănăstirea Izbuc în anul 1928, copie după icoana făcătoare de minuni a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu de la Mănăstirea Dălhăuți, din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei; icoana-relicvar cu o părticică din Cinstitul Lemn al Sfintei și de Viață făcătoarei Cruci pe care a fost răstignit Mântuitorul Iisus Hristos; icoană care Îl reprezintă pe Domnul Iisus Hristos în grădina Ghetsimani, rugându-Se, pictată de Părintele Arsenie Boca; o copie a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului a Imnului Acatist adusă din Muntele Athos și donată Mănăstirii Izbuc de fostul sportiv Mihai Neșu; icoana Maicii Domnului Milostiva, racla ce adăpostește un fragment din mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nectarie; racla ce adăpostește fragmente de sfinte moaște de la mai mulți sfinți; încălțămintea Sfântului Ierarh Spiridon și a Sfântului Gherasim din Chefalonia, precum și alte relicve sfinte.

Procesiunea a avut loc în toată incinta mănăstirii, în sunetul clopotelor, a imnelor și a rugăciunilor sfinte care s-au înălțat către ceruri întocmai ca tămâia ce a înmiresmat întregul așezământ monahal.

Nădăjduim că Dumnezeu se va milostivi de noi toți, pentru rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ale Sfântului Ierarh Nectarie și ale Tuturor Sfinților.