Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Produse sanitare oferite de Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria

Produse sanitare oferite de Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria

Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria, prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, a oferit Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei o importantă cantitate de dezinfectant pentru suprafețe, măști și mănuși de protecție, în contextul pandemiei de COVID-19.

Produse sanitare de acest tip au fost primite de Eparhia Ortodoxă Română din Ungaria din partea unei echipe de voluntari din Ungaria, „Grupul Sanitar pentru sudul Județului Bichiș” (Dél Békés Mentő Csoport), iar la Episcopia Oradiei au ajuns prin grija Părintelui Protoiereu Origen Sabău, consilier cultural la Centrul Eparhial din Giula și protopop al Protopopiatului Debrețin.

Patru mii litri de dezinfectant pentru suprafețe, 300 măști și 300 mănuși vor fi distribuite de Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei și de cele patru protopopiate din Episcopia Oradiei către toate mănăstirile și parohiile, precum și la centrele de asistență socială și de îngrijire a vârstnicilor aflate sub coordonarea Asociației eparhiale Filantropia Oradea.

Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a adresat mulțumiri Chiriarhului ortodox român din Ungaria și ostenitorilor de la Centrul Eparhial din Giula pentru produsele sanitare atât de necesare în această perioadă, ce vor utilizate pentru dezinfectarea bisericilor parohiale, a așezămintelor monahale și a clădirilor centrelor sociale din Episcopia Oradiei, precum și pentru protecția personalului deservent.

 

  

Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei