Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Proiectul „O carte pentru fiecare” la Liceul Pedagogic din Beiuş

Proiectul „O carte pentru fiecare” la Liceul Pedagogic din Beiuş

Anul omagial al pastorației părinților și copiilor și Anul comemorativ al filantropilor ortodocși români în Patriarhia Română şi-a pus amprenta şi asupra bibliotecii şcolare din cadrul Liceului Vocaţional Pedagogic Nicolae Bolcaş Beiuş, un vechi centru de educaţie, cultură şi spiritualitate al Ţării Beiuşului, din Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, dovedind, o dată în plus, că Biserica şi Şcoala pot colabora armonios pentru propăşirea culturală şi spirituală a tinerei generaţii şi nu numai.

Astfel, la iniţiativa Doamnei bibliotecar Teodora Nojea, a fost demarată acţiunea O carte pentru fiecare”, menită a actualiza şi îmbunătăţi fondul de carte şcolară existent în biblioteca unităţii de învăţământ.

Au răspuns acestei iniţiative binecunoscuta Editură Niculescu din Bucureşti, prin Domnul Director General Cristian Niculescu şi Doamna Nora Trifan, director distribuţie în cadrul aceleaşi edituri, precum şi Parohia Ortodoxă Română Curăţele, din cadrul Protopopiatului Beiuş, prin Preot paroh Traian Nojea.

Drept urmare, în data de 19 noiembrie anul curent s-a încheiat un contract de sponsorizare între Editura Niculescu şi Parohia Curăţele, în cadrul căruia au fost oferite, cu titlu gratuit, cărţi noi cu caracter educativ în valoare de 5.873,20 lei. Acestea, la rândul lor, în baza protocolului de colaborare existent între această parohie şi unitatea de învăţământ, au fost oferite bibliotecii şcolare, pentru a fi puse la dispoziţia cadrelor didactice şi a elevilor.

Pe această cale, dorim să aducem alese mulţumiri Editurii Niculescu din Bucureşti, în special Doamnei Nora Trifan, pentru această consistentă sponsorizare, precum şi Parohiei Curăţele şi conducerii Liceului Vocaţional Pedagogic „Nicolae Bolcaş” Beiuş, pentru deschidere şi implicare.

Parafrazându-l pe Jorge Luis Borge, Eu mi-am imaginat întotdeauna Paradisul sub forma unei biblioteci, în timp ce alte persoane consideră că ar fi o grădină, sau un palat, eu mi l-am imaginat totdeauna sub forma unei biblioteci, în care mă regăsesc şi eu…”, apreciem şi noi că biblioteca trebuie să fie un loc special, un centru de cultură, de educaţie şi spiritualitate indispensabil fiecărui om.

Bibliotecar şcolar Dr. Teodora Nojea