Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / PS Sofronie la noua Catedrală Episcopală din Oradea de Înălţarea Sfintei Cruci

PS Sofronie la noua Catedrală Episcopală din Oradea de Înălţarea Sfintei Cruci

 

La Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, praznicul Înălţării Sfintei Cruci din acest an a fost un prilej de aleasă bucurie duhovnicească pentru clerul şi credincioşii care au luat parte la această sărbătoare.

Chiriarhul Oradiei, Preasfinţitul Părinte Sofronie, înconjurat de clerul catedral, a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în prezenţa unui mic fragment din Cinstitul Lemn al Sfintei şi de Viaţă făcătoarei Cruci pe care a fost răstignit Mântuitorul Iisus Hristos.

În cadrul slujbei, la momentele liturgice consacrate, Preasfinţitul Părinte Sofronie a hirotonit pe diaconul Andrei Ionuţ Laza ca preot misionar pentru Protopopiatul Beiuş, îmbisericit pe seama bisericii cu hramurile „Sfinţii Trei Ierarhi” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din parohia Cucuceni, iar pe absolventul de teologie Ioan Mihael Trip ca diacon misionar pentru Protopopiatul Tinca, îmbisericit pe seama bisericii cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din parohia Vintere. Noul preot a primit şi hirotesia de duhovnic.

Ierarhul Oradiei a rostit un bogat cuvânt de învăţătură în care a arătat importanţa şi măreţia praznicului Înălţării Sfintei Cruci şi semnificaţiile acestuia pentru întreaga creştinătate dreptmăritoare:

„Jertfa pe Cruce a Fiului lui Dumnezeu întrupat, înomenit, este temeiul credinţei noastre, iar Sfânta Cruce pe care a fost răstignit Mântuitorul Iisus Hristos este simbolul creştinilor adevăraţi, dintotdeauna şi de pretudindeni. Crucea de jertfă s-a multiplicat peste tot, încât toate crucile din lumea întreagă o reprezintă, o cuprind şi o întregesc pe Crucea Mântuitorului Iisus Hristos, ce se regăseşte în toate aceste cruci.”

„Crucea va rămâne, până la sfârşitul vremurilor, până la cea de-a doua venire a Mântuitorului Iisus Hristos, când iarăşi se va arăta semnul Sfintei Cruci pe cer, semnul de recunoaştere al creştinilor. Noi nu putem ajunge în împărăţia cerurilor dacă nu purtăm crucea jertfei din fiecare zi, dacă nu ne asumăm crucea pe care Mântuitorul Hristos Iisus ne-o îmbie, pentru a călca pe urmele Lui: „Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.” (Marcu 8, 34)

„În fiecare an, la 14 septembrie, sărbătorim triumful Sfintei Cruci, bucuria Sfintei Cruci, înălţarea Sfintei Cruci în văzul poporului de către Patriarhul din Ierusalim, acum mai bine de 1400 de ani. Prin rânduiala proniei dumnezeieşti, anul acesta avem şi noi la Catedrala Episcopală cea nouă din Oradea, până la 30 septembrie, spre cinstire şi închinare, o cruce în care este aşezată o mică părticică din adevărata Cruce pe care a fost răstignit Domnul Hristos, Crucea pe care a descoperit-o Sfânta Împărăteasă Elena la Ierusalim.”

„Sfânta Cruce este nu numai un semn al suferinţei, dar şi al biruinţei asupra morţii şi, mai ales, un semn al nădejdii creştinilor că, în ciuda tuturor ispitelor, a încercărilor, a obstacolelor, a împotrivirilor, a chinurilor, a prigoanelor din lumea aceasta, noi, creştinii, vom învinge, în numele Mântuitorului Iisus Hristos şi în semnul Sfintei Cruci.”

La finalul slujbei, toţi credincioşii prezenţi au avut posibilitatea să se închine şi să sărute crucea ce adăposteşte fragmentul sfânt, o părticică din Sfânta Cruce, altarul de jertfă al Mântuitorului nostru Iisus Hristos.