Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Rezultate meritorii ele elevilor Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din

Rezultate meritorii ele elevilor Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din

În anul şcolar 2013-2014 nu mai puţin de 6 elevi ai Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea au reprezentat judeţul Bihor la etapele naţionale ale olimpiadelor şcolare. Prin muncă şi seriozitate, dublate de competenţa şi implicarea profesorilor care i-au pregătit, toţi aceşti elevi au obţinut rerzultate foarte bune, care onorează şcoala şi pe dascălii ei.

Astfel, eleva Doria Szabo, din clasa a VII-a A, pregătită de profesoarele Codruţa Bogoşel, Mirela Rus şi Florica Popovici, a obţinutul PREMIUL III la concursul interdisciplinar Cultură şi spiritualitate românească (Bârlad, mai 2014), elevul Sergiu Ciontea, din clasa a VI-a A, pregătit de profesoara Iuditha Derzsi a obţinut MENŢIUNE la olimpiada de Educaţie tehnologică (Baia Mare, aprilie 2014) şi tot eleva Doria Szabo, din clasa a VII-a A, pregătită de profesoarele Codruţa Bogoşel şi Mirela Rus a obţinut un PREMIU SPECIAL la olimpiada de limba şi literatura română (Călimăneşti, aprilie 2014).

La  disciplina Studiul Vechiului Testament, elevul George Sabău, din clasa a IX-a A, îndrumat de Pr. Prof. Alin Sonea a obţinut PREMIUL III, iar la Studiul Noului Testament, elevul Andi Bacter, din clasa a X-a, pregătit de Pr. Prof. Radu Rus a obţinut MENŢIUNE. Elevul Cristian Nistor, din clasa a XI-a, a obţinut, de asemenea, MENŢIUNE la Istoria Bisericii Ortodoxe Române, fiind pregătit de Pr. Prof. Dorel Leucea (Alba Iulia, aprilie 2014).

Dacă în anul şcolar precedent, elevii Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea au obţinut peste 400 de premii şi menţiuni la diferite olimpiade şi concursuri şcolare şi extraşcolare, rezultatele obţinute de elevii liceului şi în acest an, amintite aici fiind doar cele de la etapele naţionale, nu fac altceva decât să confirme calitatea actului educaţional din această şcoală, ce îşi desfăşoară activitatea sub ocrotirea Bisericii Ortodoxe, fiind ctitoria de suflet a Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, la a cărui iniţiativă a luat fiinţă în anul 2007, îndată după venirea Preasfinţiei Sale în tronul episcopal al Oradiei Mari.