Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Rugăciune și filantropie la Biserica Albastră din Oradea pentru tinerii de la Clubul Colectiv din București

Rugăciune și filantropie la Biserica Albastră din Oradea pentru tinerii de la Clubul Colectiv din București

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, l-a biserica Sfântul Ierarh Nicolae - Biserica Albastră de la Parohia Oradea-Vii, prin grija Părintelui Gheorghe Nemeș, directorul sucursalei parohiale „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a Asociației Filantropia a Episcopiei Oradiei, și împreună cu membrii de susținere a proiectelor ce se derulează la Așezământul cultural-social Sfântul Mare Mucenic Gheorghe al parohiei Oradea-Vii, în aceste zile ce au trecut de la tragicul incendiu de la Clubul Colectiv din București, s-au oficiat rugăciuni de însănătoșire pentru cei bolnavi-arși, iar pentru cei decedați s-a săvârșit parastas de pomenire.

În Duminica în care Biserica dreptmăritoare a sărbătorit pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril, 8 noiembrie 2015, la Sfânta Liturghie, la Ectenia celor adormiți s-au înălțat rugăciuni către Bunul și Milostivul Dumnezeu pentru odihna tinerilor trecuți la cele veșnice, iar după-amiază, în cadrul Sfintei Taine a Maslului, în prezența a peste 100 de credincioși, s-a înălțat rugăciune de însănătoșire pentru toți cei suferinzi. După terminarea Sfintei Taine a Maslului, tineri voluntari împreună cu cei prezenți au aprins 44 de lumânări în memoria celor arși și decedați (până la acea dată – nota redacției) în focul de la Clubul Colectiv din București, cântând la final Troparul Învierii, „Hristos a Înviat din morți, cu moartea pe moarte călcând, și celor din morminte viață dăruindu-le!”.

De asemenea, prin grija părintelui Gheorghe Nemeș și a tuturor membrilor susținători ai proiectului „Agapa Sfântului Mare Mucenic Gheorghe”, s-a hotărât ca pe bază de chitanțe eliberate de casierul sucursalei parohiale „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a Asociației Filantropia Oradea, să se încaseze donații pentru sprijinirea familiilor cu bolnavi arși sau decedați. Această inițiativă a fost agreată de toți credincioșii prezenți la biserică în data de 8 noiembrie 2015 și se va încheia în ziua de prăznuire a Sfântului Ierarh Nicolae, hramul bisericii parohiale din Oradea-Vii.

Dumnezeu Să binecuvinteze pe toți donatorii cu pace și sănătate, iar familiilor îndurerate mângâiere și bolnavilor însănătoșire grabnică.