Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sărbătoare la noua Catedrală Episcopală din Oradea

Sărbătoare la noua Catedrală Episcopală din Oradea

Ziua de prăznuire a Sfântului Apostol Andrei cel Întâichemat, Ocrotitorul României, şi a Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, 30 noiembrie 2015, a reprezentat un moment de aleasă sărbătoare duhovnicească pentru clerul şi credincioşii Catedralei Episcopale Învierea Domnului şi Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, dar şi pentru toţi dreptmăritorii creştini orădeni şi bihoreni, fiind sărbătorit cel de-al doilea hram al noii Catedrale Episcopale din cetatea de pe malurile Crişului Repede, Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, după ce în urmă cu trei ani de zile, la 11 martie 2012, prin grija Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, sfântul ierarh transilvănean a fost aşezat ca ocrotitor spiritual al catedralei.

Sărbătoarea a început din ajun, duminică seara, 29 noiembrie, soborul slujitor al catedralei săvârşind slujba Privegherii în paraclisul de iarnă Sfinţii Ierarhi Nicolae, Spiridon şi Nectarie de la demisolul Catedralei Episcopale.

Sfânta Liturghie din ziua hramului a fost săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, înconjurat de un sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, în paraclisul de iarnă Sfinţii Ierarhi Nicolae, Spiridon şi Nectarie, în prezența unui mare număr de credincioși.

În cuvântul de învăţătură rostit după citirea fragmentelor scripturistice rânduite, Chiriarhul Oradiei a evidenţiat lucrarea de apostolat săvârşită de Sfântul Apostol Andrei în pământul ţării noastre, răspândind cuvântul Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos şi statornicind credinţa creştină pe aceste meleaguri:

„Astăzi este o zi de mare sărbătoare duhovnicească pentru întreaga Biserică Ortodoxă, care îl sărbătorește pe cel Întâichemat la apostolat, ucenic al Domnului nostru Iisus Hristos, Sfântul Apostol Andrei. Pentru Biserica Ortodoxă Română este o zi de mai intensă prăznuire pentru că Sfântul Apostol Andrei este și Ocrotitorul României, proclamat astfel de către Sfântul Sinod al Bisericii noastre Ortodoxe Autocefale, datorită faptului că acest sfânt apostol a propovăduit cuvântul Domnului în pământul strămoșilor noștri, în Dacia Pontică, la Marea cea Mare, la Pontul Euxin și la Dunărea de Jos, în Sciția Mică, astfel încât pământul nostru strămoșesc a fost sfințit de predica apostolică a celui dintâi chemat la apostolat.”

„Sfântul Apostol Andrei a propovăduit la nordul și la sudul Mării Negre, ducând cuvântul Evangheliei pentru prima dată în vechea colonie grecească a Bizanțului, de pe malurile Bosforului, cetatea ce avea să cunoască faimă mare prin rectitorirea ei, la anul 330, de către Marele și Sfântul Împărat Constantin, cel dintâi împărat creștin al umanității, tranformând-o în orașul său, orașul lui Constantin, Constantinopol. Astfel, Sfântul Apostol Andrei este și ocrotitorul Măritului Scaun Patriarhal din cetatea Constantinopolului și, implicit, ocrotitorul Patriarhiei Ecumenice. Tot Sfântul Apostol Andrei a propovăduit și în nordul Mării Negre, de aceea este socotit și încreștinătorul părților sudice ale Rusiei Kieviene de mai târziu și ale viitorului Imperiu țarist, fiind proclamat ca ocrotitor special și de către Biserica Ortodoxă Rusă.”

„Părticele din sfintele sale moaște sunt răspândite în întreaga lume ortodoxă, la noi în țară fiind chiar eparhii pe teritoriul cărora a propovăduit, precum Arhiepiscopia Tomisului și Arhiepiscopia Dunării de Jos, care l-au proclamat ca ocrotitor și care dețin părticele din moaștele Sfântului Apostol Andrei. El este cinstit în multe biserici care au fost înălțate în cinstea și spre pomenirea sa și era cât se poate de firesc ca și Catedrala Mântuirii Neamului, ce se înalță în capitala țării noastre, după multe decenii de așteptare și amânare, să primească ca ocrotitor, pe lângă hramul principal, Înălțarea Domnului, când se serbează Ziua Eroilor, fiindcă această catedrală se construiește și în memoria eroilor care s-au jertfit pentru țara noastră, pentru ca ea să fie independentă, neatârnată și să-și regăsească unitatea națională, și pe Sfântul Apostol Andrei, cel Întâichemat, Ocrotitorul României.”

Preasfinția Sa a vorbit și despre personalitatea şi activitatea Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, ierarhul providenţial pentru Biserica dreptmăritoare din Ardeal:

„Astăzi mai avem încă un sfânt pe care îl serbăm, un sfânt al nostru din Transilvania, pe care îl cheamă tot Andrei, Sfântul Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei. După trecerea sa la cele veșnice, în anul 1873, în fiecare an i se făcea pomenire chiar în ziua sa onomastică, în ziua de pomenire a Sfântului Apostol Andrei, de aceea, atunci când a avut loc proclamarea solemnă a canonizării sale de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a fost aleasă ziua de 30 noimebrie ca ziua sa de pomenire. Prin rânduiala și lucrarea Proniei divine, Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei este și ocrotitor al acestei catedrale, noua Catedrală Episcopală din Oradea, fiind al doilea hram al sfântului lăcaș propriu-zis, după cel principal al Învierii Domnului, având marea binecuvântare să avem aici spre închinare o mică parte din moaștele sfântului ierarh, primite în dar de la Mitropolia Ardealului.”

„Nu este lipsită de semnificații profunde, nu doar duhovnicești, ci și naționale, îndoita sărbătoare de astăzi. Pe de o parte, în preziua Zilei Naționale a României, 1 decembrie, este serbat sfântul care a evanghelizat pământul nostru, luminătorul daco-romanilor, strămoșii noștri, Sfântul Apostol Andrei. Pe de altă parte, și sărbătorirea Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei este providențială, căci el a avut o contribuție esențială, nu doar semnificativă, la trezirea spirituală a românilor ortodocși din Transilvania, Banat, Crișana și Maramureș, ce a condus, mai târziu, în 1918, la unirea acestor vechi provincii românești cu Regatul României. Prin urmare, sărbătoarea noastră națională de la 1 decembrie este dublată de sărbătoarea religioasă, a ortodocșilor din țara noastră, de sărbătoarea poporului lui Dumnezeu din România, de sărbătoarea binecredincioșilor creștini care, cu o zi înainte de Ziua Națională, îi serbează pe Sfântul Apostol Andrei, cel Întâichemat, Ocrotitorul României și pe Sfântul Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei.”

„Această deosebită bucurie duhovnicească și națională ne face să ne plecăm smerit frunțile și genunchii, cu recunoștință înaintea Atotputernicului Dumnezeu, pentru că ne-a ajutat să fim vrednici să ne bucurăm de darurile pe care ni le-au oferit înaintașii noștri. Să nu uităm, însă, că avem datoria ca această moștenire sfântă să o transmitem mai departe tinerelor generații și să nu uităm niciodată și să mărturisim mereu că în tot cursul istoriei neamului nostru, Biserica Ortodoxă Română, chiar și înainte de a i se recunoaște autocefalia, a fost, este și rămâne Maica duhovnicească a poporului român, așa cum anumit-o poetul nostru național Mihai Eminescu.”

Cu acest prilej, în cuvântul de la încheierea programului liturgic, Ierarhul a făcut urări de ani mulţi, fericiţi şi binecuvântaţi tuturor celor care poartă numele Sfântului Apostol Andrei sau derivatele acestuia. Iar cu ocazia Zilei Naționale a României, Preasfinția Sa a transmis tuturor românilor bihoreni, dar și tuturor românilor din țară și de peste hotare, urări de ani mulți, cu sănătate și binecuvântare de la Dumnezeu.

La finalul Sfintei Liturghii, toţi credincioşii s-au închinat şi au sărutat racla în care se află o părticică din sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, primită în dar de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, pentru noua Catedrală Episcopală din Oradea, din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Laurenţiu al Ardealului, în Duminica Ortodoxiei din anul 2012.