Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Șase săptămâni de la înveșnicirea mamei Chiriarhului Oradiei Mari, doamna Maria Drincec

Șase săptămâni de la înveșnicirea mamei Chiriarhului Oradiei Mari, doamna Maria Drincec

În ziua de pomenire a Sfântului Sfințit Mucenic Vlasie, Episcopul Sevastiei, și a Sfintei Împărătese Teodora, 11 februarie 2023, la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea a avut loc slujba parastasului pentru sufletul nobil și blând al celei care a dat viață și l-a închinat Bisericii Dreptmăritoare pe Preasfințitul Părinte Sofronie, Ierarhul meleagurilor bihorene, împlinindu-se sorocul celor șase săptămâni de la trecerea în tărâmul celor veșnice, la 31 decembrie 2022, a venerabilei doamne Maria Drincec, la vârsta de nouăzeci de ani, două luni și douăzeci și cinci de zile.

Mulțime mare de popor, slujitori ai Sfintelor Altare, monahi și credincioși din Eparhia Varadiei strămoșești, dar și din alte ținuturi românești au venit la Catedrala cu Soare în semn de aleasă prețuire față de cea care a fost și mama Eparhiei Oradiei, la care s-au adăugat dragostea și solidaritatea creștină față de Arhipăstorul cetății orădene, rodul pântecelui celei comemorate cu solemnitate astăzi.

La sfârșitul slujbei de pomenire, săvârșită sub protia Părintelui Arhimandrit Mihail Tărău, exarhul mănăstirilor și așezămintelor monahale din Eparhie și starețul Mănăstirii Izbuc,  Episcopul Oradiei a împărțit tuturor celor prezenți din coliva care a fost adusă ca ofrandă, mulțumind fiecărei persoane prezente în parte pentru bunăvoința și dragostea de a fi împreună în rugăciune pentru odihna și mântuirea sufletului mamei sale Maria și pentru sprijinul sufletesc pe care l-au oferit în această perioadă de încercare sufletească. 

Pr. Andi-Constantin Bacter