Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Școala de vară din Oradea la final

Școala de vară din Oradea la final

Școala de vară organizată la Oradea în perioada 23-30 august 2016 s-a încheiat cu o festivitate de premiere a elevilor, a cadrelor didactice și a voluntarilor implicați în derularea activităților.

Programul a fost organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, de către Asociația Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei, Fundația Consistoria „Efrem Beniamin” Oradea, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea, Liceul de Arte Oradea și Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” Oradea, la Centrul Ortodox „Vasiliada” din Oradea, centru care funcționează în cadrul Fundației Consistoria „Efrem Beniamin” de pe lângă parohia Oradea-Velența I.

Elevi proveniți de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea, Școala „Dimitrie Cantemir” Oradea, Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” Oradea, Liceul Teoretic German „Friederich Schiller” Oradea și Colegiul Național „Iosif Vulcan” Oradea au participat zilnic, în intervalul orar 9-13 la activități de socializare, muncă în echipă, pictură, desen, dans, muzică, coordonați de doamnele profesoare Mihaela Costea și Camelia Bocor de la Liceul de Arte Oradea, Maria Bronț de la Școala Gimnazială Husasău de Tinca, doamna profesoară Teodora Codău de la Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” Oradea, cu sprijinul doamnelor profesoare Mihaela Bondor de la Liceul de Arte  Oradea, Viorica Popa, Doina Lung și Daniela  Pece de la  Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” Oradea. Alături de cadrele didactice au susținut activități doamna Ioana Indrieș de la Inspectoratul de Poliție Județean Bihor și Carmen Dinescu de la Direcția de Sănătate Publică Bihor. Lucrările elaborate de elevi au fost donate Căminului de bătrâni din cadrul Fundației Consistoria „Efrem Beniamin” Oradea.

La festivitatea de premiere, în cadrul căreia s-au oferit tuturor celor implicați diplome și premii din partea AFOREO și a Centrului Ortodox „Vasiliada” Oradea, au participat elevii şi cadrele didactice implicate în program, voluntari de la Asociația Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei, dar şi părinți şi bunici ai copiilor.

Preacucernicul Părinte Profesor Radu Rus, consilier pentru învățământ și activități cu tineretul în cadrul Episcopiei Oradiei a transmis cuvântul de binecuvântare al Preasfințitului Părinte Sofronie, a felicitat elevii și a mulțumit părinților, gazdelor, cadrelor didactice și voluntarilor implicați în cadrul acestui proiect, evidențiind preocuparea Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei pentru dezvoltarea de programe educativ-religioase pentru copii și tineri care să ofere alternative provocărilor societății moderne.

Părintele Roman Pintea gazda activităților în această perioadă a mulțumit Preasfințitului Părinte Sofronie pentru încrederea acordată  și onoarea de a susține un astfel de proiect și a subliniat interesul Centrului Ortodox „Vasiliada” Oradea de a implementa programe educative în parteneriat cu instituțiile locale contribuind astfel la creșterea performanțelor elevilor, la prevenirea și  combaterea abandonului școlar, dar și la consolidarea parteneriatului Biserică-Școală-Familie.