Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Scriitorul meu preferat

Scriitorul meu preferat

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, luni, 28 ianuarie 2013, la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea au debutat manifestătile educative şi cultural-artistice ocazionate de prăznuirea Sfinţilor Trei Ierarhi – patronii spirituali ai învăţământului teologic din întreaga lume - cu activitatea „Scriitorul meu preferat”. Acţiunea face parte din proiectul educaţional cu acelaşi titlu, proiect ce îşi propune să promoveze valorile culturii naţionale, să cultive interesul elevilor pentru artă, teatru, personalităţile literaturii române şi să dezvolte în rândul elevilor o atitudine pozitivă faţă de comunicare şi încredere în propriile abilităţi de transmitere a unui mesaj.

La activitatea ce s-a desfăşurat sub forma unui concurs, au participat 5 echipaje, elevi din clasele VI B, VII A, IX A, X C şi XII B, îndrumaţi de doamnele profesoare Codruţa Bogoşel, Alina Dat, Codruţa Pop, Mirela Rus şi Ramona Urdea. Aceştia au avut de parcurs fiecare dintre cele 3 secţiuni ale concursului: prezentare powerpoint, chestionar cu întrebări şi dramatizare - momente, scenete având ca sursă de inspiraţie textele literare ale scriitorilor îndrăgiţi.

Atât elevii de gimnaziu, cât şi cei de liceu, au dovedit abilităţi în utilizarea calculatorului prin materialele lor pe suport electronic, dar mai ales şi-au demonstrat talentul actoricesc atunci când au interpretat diverse momente dramatice: „Un şmecher la lecţie” de Mircea Sântimbreanu, „Inspecţiune” de Ion Luca Caragiale, „O noapte furtunoasă” de acelaşi autor, „Ion” de Liviu Rebreanu şi „Moromeţii” de Marin Preda. Această probă a constituit deliciul publicului format din profesori, elevi şi părinţi.

În aceste condiţii, juriului i-a fost destul de greu să delibereze, dar concurenţii s-au simţit valorizaţi şi apreciaţi atunci când fiecare echipaj a fost premiat pentru o componentă specifică: Cel mai reuşit debut artistic (clasa a VI-a B), Ingeniozitate şi originalitate artistică (clasa a VII-a A), Cea mai autentică prezentare a ţăranului român (clasa a X-a C), Creativitate şi popularitate (clasa a IX-a A), Cea mai fidelă prezentare a scriitorului preferat (clasa a XII-a B). De asemenea, premiul pentru cea mai bună actriţă i-a fost acordat elevei Doris Neacşiu din clasa a VII-a A, iar premiul pentru cel mai bun actor elevului Nicolae Curta din clasa a XI-a A. Din partea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, toţi concurenţii au fost răsplătiţi cu iconiţe şi pachete cu dulciuri.

La activitate au participat elevi, cadre didactice, părinţi, reprezentanţi ai Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor, ai Asociaţiei Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei, directori de şcoli şi alţi invitaţi, cu toţii plăcut impresionaţi de reuşita proiectului. De altfel, proiectul va continua în următoarea periodă cu vizite la muzee, excursie în Bucovina şi alte concursuri.