Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Ședință de lucru a Adunării Eparhiale a Episcopiei Oradiei

Ședință de lucru a Adunării Eparhiale a Episcopiei Oradiei

În ziua de sâmbătă, 18 ianuarie 2020, la pomenirea Sfinților Ierarhi Atanasie și Chiril, Arhiepiscopii Alexandriei, în paraclisul cu hramurile Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Sfinţii Ierarhi Atanasie, Chiril şi Ioan cel Milostiv, Patriarhii Alexandriei şi Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina de la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, a avut loc şedinţa de lucru a Adunării Eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, în sesiune ordinară.

Lucrările Adunării Eparhiale, prezidate de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, au fost precedate de săvârşirea Sfintei Liturghii, în acelaşi paraclis, de către un sobor de ieromonahi, preoţi și diaconi, şi a slujbei de Te Deum îndătinate, în prezenţa Chiriarhului locului, sărbătorindu-se și unul dintre hramurile sfântului lăcaș. Răspunsurile liturgice au fost date de către un grup de monahii de la Mănăstirile Sfânta Cruce și Buna Vestire din Oradea.

La şedinţa de lucru a Adunării Eparhiale a Episcopiei Oradiei au participat, alături de membrii statutari, în calitate de invitaţi, și preacucernicii părinţi protopopi şi secretari de la cele patru protopopiate din Eparhie, preacuvioșii și preacucernicii părinți membri ai Consistoriului Monahal Eparhial și ai Consistoriului Eparhial, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă Episcop Dr. Vasile Coman din Oradea, inspectorul școlar la disciplina Religie, președintele Asociației Părinți pentru Ora de Religie (APOR), filiala Bihor, doamna președinte a Asociației Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei (AFOREO), președintele Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români (ASCOR), filiala Oradea, dar și preacuvioasele maici starețe de la Mănăstirile Sfânta Cruce și Buna Vestire din Oradea.

Urmare a rostirii apelului nominal s-a constatat prezenţa a 24 din cei 30 de membri ai Adunării eparhiale, şedinţa fiind valid constituită.

Sesiunea în plen a şedinţei Adunării eparhiale a Episcopiei Oradiei a fost deschisă de preşedintele acesteia, Preasfinţitul Părinte Sofronie, care, în cuvântul său, a subliniat importanţa întâlnirii organismului deliberativ eparhial, punând în evidenţă principalele aspecte legate de activitatea sectoarelor administrative ale Centrului eparhial în anul 2019.

Totodată, Chiriarhul Oradiei a arătat că anul ce a început, 2020, este un an jubiliar pentru Episcopia Oradiei, împlinindu-se 100 de ani de la restatornicirea Eparhiei, în 1920, prin Decretul Regal semnat de Regele Ferdinand I Întregitorul la 30 august, precum și 340 de ani de la prima atestare documentară oficială a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, în anul 1680, dar și 325 de ani de la menționarea Episcopiei Oradiei și a Ierarhului ei de atunci, Efrem, în Diploma Împăratului austriac Leopold I din anul 1695, prilej cu care, pe tot parcursul anului, Episcopia Oradiei va organiza ample manifestări liturgice și duhovnicești, culturale, educaționale și filantropice, ce vor culmina cu sfințirea noii Catedrale Episcopale Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, precum și sfințirea bisericii noi de la Mănăstirea Izbuc cu hramurile Adormirea Maicii Domnului, Sfinții Părinți de la Sinodul I Ecumenic și Sfântul Ierarh Nectarie.

Membrii Adunării eparhiale au fost împărţiţi, apoi, pe comisiile de specialitate, în cadrul cărora s-a făcut prezentarea rapoartelor referitoare la activitatea pastoral-misionară, administrativ-bisericească, economică şi patrimonială, cultural-educaţională și social-filantropică din anul 2019, precum şi a proiectelor ce se doresc a fi realizate în anul 2020, pentru fiecare sector de activitate în parte. S-a trecut, în cele ce au urmat, la expunerea în plenul şedinţei, prin raportorii comisiilor, a rapoartelor generale anuale, ce au fost aprobate în unanimitate.

În cuvântul de la final, Preasfinţitul Părinte Sofronie a mulţumit cu recunoștință Bunului Dumnezeu pentru binecuvântarea revărsată peste clerul și poporul dreptmăritor din Eparhia Oradiei în anul ce a trecut, dar și membrilor organismului deliberativ eparhial și invitaților pentru prezenţă, dar mai ales pentru implicarea şi ajutorul oferit Bisericii strămoşeşti din Bihor în anul 2019, adresându-le îndemnul de a rămâne şi pe mai departe susţinători şi sprijinitori ai proiectelor Bisericii.

Pr. Cristian Rus