Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sesiunea de toamnă a conferințelor preoțești și Sinaxă monahală în Episcopia Oradiei

Sesiunea de toamnă a conferințelor preoțești și Sinaxă monahală în Episcopia Oradiei

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în perioada 18-21 septembrie 2023, preoții și diaconii din cuprinsul celor patru protopopiate ale Eparhiei s-au întrunit cu prilejul organizării semestrialelor conferințe preoțești, sesiunea de toamnă, de data aceasta sub egida Anului comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți) în Patriarhia Română.

Conferințele preoțești s-au desfășurat în sălile festive ale centrelor protopopești din Oradea, Beiuș, Marghita și Tinca, însă nu înainte de a lua parte la Dumnezeiasca Liturghie și îndătinata slujbă de Te Deum oficiate de delegatul chiriarhal al Preasfințitului Părinte Sofronie și  protopopul locului. Astfel, în cadrul Protopopiatului Oradea delegatul chiriarhal a fost Părintele Cristian-Octavian Rus, consilier cultural; la Beiuș, Părintele Filaret-Petru Fiț, consilier economic și financiar; la Marghita, Părintele Adrian Popovici, consilier administrativ, iar la Tinca, Părintele Ioan-Ciprian Balint, consilier canonico-juridic.

Lucrarea centrală a conferințelor preoțești a fost întocmită de Părintele diacon Sorin Paina, profesor pentru disciplina Religie și slujitor la biserica de enorie a Parohiei Oradea-Ioșia II. Expunerea părintelui diacon a vizat tematica Anului comemorativ curent, evidențiind subiecte precum originea, formarea și dezvoltarea muzicii bisericești de factură bizantină. De asemenea, au fost evocate personalități proeminente ale imnografiei ortodoxe, cum sunt Sfântul Roman Melodul, descris ca „Apostolul poet” al dogmei ortodoxe, sau Sfântul Ioan Damaschin – protectorul muzicii psaltice. Totodată, subiectul referatului a atins și spațiul românesc, vizând aspecte referitoare la pătrunderea și dezvoltarea muzicii bizantine pe teritoriul României de azi, de unde nu a putut lipsi menționarea celor mai relevanți slujitori ai muzicii și imnografiei bisericești autohtone, Sfântul Ierarh Niceta de Remesiana, Filotei Monahul de la Mănăstirea Cozia, Macarie Ieromonahul, Anton Pann, la care s-au adăugat personalitățile de seamă ale meleagurilor de la brazda de vest a neamului românesc: preoții Dimitrie Cunțanu, Celestin Cherebețiu, Cornel Givulescu, diaconii Nicolae Firu, Petru Gherman, Ioan Gheorghe Popescu sau profesorul de vie amintire Trifon Lugojan.  

În siajul conferințelor preoțești de toamnă, sâmbătă 23 septembrie 2023, la Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea, a avut loc sinaxa monahală a stareților, starețelor și egumenilor din Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, care, după săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii și a slujbei de Te Deum, a fost prezidată din încredințarea Chiriarhului locului de către Părintele Arhimandrit Mihail Tărău, starețul Mănăstirii Izbuc și exarhul mănăstirilor și așezămintelor monahale din Eparhia noastră.