Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sfântul Ierarh Nectarie cinstit la Catedrala Episcopală din Oradea

Sfântul Ierarh Nectarie cinstit la Catedrala Episcopală din Oradea

Sfântul Ierarh Nectarie de la Eghina a fost prăznuit cu multă bucurie duhovnicească și în Episcopia Oradiei. Începând de miercuri seara, 8 noiembrie, dar și joi, 9 noiembrie 2017, la Catedrala Episcopală Învierea Domnului şi Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, Sfântul Ierarh Nectarie al Pentapolei, făcătorul de minuni, unul dintre ocrotitorii paraclisului de iarnă de la demisolul catedralei, împreună cu Sfinţii Ierarhi Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, şi Spiridon al Trimitundei, a fost cinstit în chip deosebit.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în ajunul zilei de prăznuire a Sfântului Ierarh Nectarie, la Catedrala Episcopală din Oradea a fost adusă de către preacuvioși părinți de la Mănăstirea Izbuc, în frunte cu Preacuviosul Părinte Arhimandrit Mihail Tărău, exarh și stareț, racla în care se află un fragment din mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nectarie, aflată în patrimoniul mănăstirii.

Racla de la Mănăstirea Izbuc a fost așezată spre închinare, alături de racla aflată în tezaurul Catedralei din Oradea care adăposteşte fragmente din moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, și ale Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, precum și de icoana Maicii Domnului cu Pruncul pictată în Sfântul Munte al Athosului, intrată de puțină vreme în patrimoniul Mănăstirii Izbuc, copie după o icoană făcătoare de minuni, izbăvitoare de incendii, de la Mănăstirea Hilandar.

A urmat slujba Privegherii, oficiată de un sobor de ieromonahi, preoți și diaconi, în prezența a sute de credincioși care au venit să îi aducă cinstire sfântului făcător de minuni. Cu binecuvântarea Chiriarhului Oradiei, la miezul nopții, unul dintre slujitorii catedralei a săvârșit Sfânta Liturghie în paraclisul de iarnă Sfinţii Ierarhi Nicolae, Spiridon şi Nectarie de la demisolul catedralei.

În ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nectarie, joi, 9 noiembrie, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi în Catedrala Episcopală. Deși a fost o zi peste săptămână, spaţiul liturgic generos al catedralei propriu-zise a fost plin de credincioşi, care au venit să se roage și primească binecuvântare de la Sfântul Ierarh Nectarie.

La această frumoasă prăznuire, în cadrul Sfintei Liturghii, după citirea pericopei evanghelice rânduite, de la Sfântul Evanghelist Matei, ce a relatat un fragment din Predica de pe munte a Mântuitorului Iisus Hristos, Chiriarhul Oradiei a rostit un bogat cuvânt de învăţătură în care a vorbit celor prezenţi despre viaţa şi lucrările minunate ale Sfântului Ierarh Nectarie, evidenţiind minunile săvârşite de sfântul ierarh pentru cei aflaţi în suferinţe, fiind grabnic ajutător şi izbăvitor:

„În Sfânta Biserică, în întreaga Ortodoxie, ziua de 9 noiembrie este o zi de mare bucurie duhovnicească, de când Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina a fost proslăvit, recunoscându-se oficial prin canonizare trecerea sa în rândurile sfinților. Un sfânt care a strălucit în Biserca lui Hristos în vremurile apropiate de noi și care, prin simplitatea sa, prin frumusețea viețuirii sale, prin dragostea sa față de oameni și îndeosebi prin puterile deosebite pe care le-a primit de la Duhul Sfânt, ca prin mijlocirile sale mulțimi de oameni bolnavi să se tămăduiască, este un sfânt foarte iubit de toți creștinii ortodocși.”

„Sfintele moaște ale Sfântului Ierarh Nectarie sunt împrăștiate în întreg pământul, acolo unde sunt biserici ortodoxe și unde sfântul a dorit să meargă și să se sălășluiască. Așa se face că, din mila Domnului, și în Eparhia noastră, atât la cea mai veche mănăstire cu viețuire monahală din Bihor, de la Izbuc, cât și la mănăstirea de maici a Sfintei Cruci din Oradea se află părticele din moaștele Sfântului Nectarie la care, cu multă evalvie, vin să ceară mijlocirea sfântului mulțimi de credincioși.”

„Sfinții lui Dumnezeu s-au învrednicit de mare putere și de mare îndrăznire în rugăciune înaintea slavei Preasfintei Treimi. Ei, viețuind în lumea aceasta, dincolo de ispite, învingându-le, dincolo de răutățile din partea duhurilor necurate, dar și a oamenilor, trecând peste ele, biruind toate încercările, au ajuns să primească darul Duhului Sfânt, ținta vieții creștine, cel mai înalt ideal pentru un creștin aici pe pământ. Când Duhul Sfânt vine și se așază în cel care se roagă, în sfântul lui Dumnezeu, atunci viața sa este binecuvântată. Nu numai că sufletul se ușurează de păcate, de căderi, de neputințe și se înalță spre cele înalte, dar și trupul, prin lucrarea Duhului Sfânt, se sfințește și devine cu adevărat templu al Duhului Sfânt.”

„Așa se face că trupurile sfinților sunt pline de mireasmă sfântă, sunt pline de har, de mireasma cea duhovnicească a Duhului Sfânt, Care lucrează minunat în viața sfântului, proslăvindu-l pe acesta și arătându-l făcător de minuni. Sfinții sunt căutați de oameni încă din timpul vieții, dar îndeosebi după adormirea lor care în Biserică se numește naștere în cer. După aceasta, minunile pe care ei le săvârșesc se înmulțesc și puterea lui Dumnezeu se manifestă nu doar prin invocarea sfinților și a numelor lor, ci și prin atingerea de sfintele lor moaște.”

„Mireasmă aleasă duhovnicească sunt și moaștele Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina care, iubind poporul aflat în suferință, mai ales pe bolnavi, dorește ca prin înseși sfintele sale moaște să poposească în mijlocul comunităților de credincioși care îl iubesc și îl cinstesc, pentru ca, prin smerita sa rugăciune, să ajute celor ce sunt bolnavi și neputincioși, în special celor suferinzi de boli incurabile precum cancerul sau alte boli grave.”

În încheierea cuvântului de învățătură, Chiriarhul Oradiei a adus mulţumiri Preasfintei Treimi pentru frumoasa şi binecuvântata zi şi a invocat ajutorul şi rugăciunile Sfântului Ierarh Nectarie pentru întreaga suflare ortodoxă din cuprinsul Episcopiei Oradiei.

Prăznuirea Sfântului Nectarie la Catedrala Episcopală din Oradea s-a încheiat în după-amiaza zilei, prin oficierea Acatistului Sfântului Ierarh Nectarie, urmat de procesiunea de înconjurare a sfântului lăcaș și săvârșirea Tainei Sfântului Maslu de către preacuvioşii părinţi de la Sfânta Mănăstire Izbuc, împreună cu clerul catedral, cu participarea a sute de credincioşi, care au avut posibilitatea să se închine şi să sărute racla cu fragmentul din mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nectarie, racla aflată în tezaurul Catedralei din Oradea care adăposteşte fragmente din moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, și ale Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, dar și icoana Maicii Domnului cu Pruncul pictată în Sfântul Munte al Athosului, copie după o icoană făcătoare de minuni, izbăvitoare de incendii, de la Mănăstirea Hilandar.