Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sfântul Ierarh Nectarie prăznuit la noua Catedrala Episcopală din Oradea

Sfântul Ierarh Nectarie prăznuit la noua Catedrala Episcopală din Oradea

În ziua de 9 noiembrie 2012, Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea a fost binecuvântată cu alese bucurii duhovniceşti, cu prilejul prăznuirii Sfântului Ierarh Nectarie al Pentapolei, făcătorul de minuni, unul dintre ocrotitorii paraclisului de la demisolul catedralei, împreună cu Sfinţii Ierarhi Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, şi Spiridon al Trimitundei.

Sfânta Liturghie arhierească a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi în paraclisul „Sfinţii Ierarhi Nicolae, Spiridon şi Nectarie” de la demisol. Spaţiul liturgic a fost plin de credincioşi, care au venit să se înalţe sufleteşte la sărbătorirea Sfântului Ierarh Nectarie. Au fost prezenţi şi cadre didactice care predau disciplina Religie, împreună cu elevi de la Şcoala Generală „Oltea Doamna” din Oradea, precum şi de la alte şcoli din oraş.

În cadrul slujbei, diaconul Ioan Ciprian Balint a fost hirotonit preot pe seama Paraclisului Episcopal cu hramurile „Sfânta Treime”, „Sfântul Sfinţit Mucenic Haralambie” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea. Noul preot a primit şi hirotesia întru duhovnic, hirotesia de iconom-stavrofor şi cea de ecleziarh al Paraclisului Episcopal „Sfânta Treime”, „Sfântul Sfinţit Mucenic Haralambie” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea.

La această frumoasă prăznuire, Chiriarhul Oradiei a rostit un frumos cuvânt de învăţătură, în care a vorbit celor prezenţi despre viaţa şi lucrările minunate ale Sfântului Ierarh Nectarie, evidenţiind minunile săvârşite de sfântul ierarh pentru cei aflaţi în suferinţe, fiind grabnic ajutător şi izbăvitor de boala cancerului, sub toate formele sale:

„Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina, care a adormit în Domnul într-o zi de 8 noiembrie, de praznicul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, şi care este sărbătorit de întreaga Biserică Ortdoxă a doua zi, la 9 noiembrie, a devenit, pentru tot mai mulţi credincioşi ortodocşi, un izvor de bucurie şi mângâiere, deoarece Sfântul Nectarie este mare făcător de minuni, mare ajutător şi rugător în lupta cu bolile necruţătoare, în special cu cancerul.”

„Pentru poporul nostru dreptmăritor a fost o mare bucurie duhovnicească ca, în acest an, la praznicele Sfântului Mare Mucenic Dimitrie şi Cuviosului Dimitrie cel Nou, ocrotitorii Bucureştilor, să fie adusă din Grecia o raclă în care s-a aflat mâna dreaptă a Sfântului Nectarie, pentru ca sfântul să binecuvinteze pe toţi cei bolnavi şi neputincioşi, care s-au apropiat, cu multă evlavie, de cinstitele sale moaşte. Cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Părinte Efrem de Ydra, Spetses şi Eghina, care a adus racla cu mâna dreaptă a Sfântului Nectarie la Bucureşti, a mărturisit că, în fiecare zi din cursul anului, numeroşi pelerini din România, prin Centrul de Pelerinaj al Patriarhiei Române, dar şi pe cont propriu, merg să se închine la Sfântul Nectarie, şi că peste jumătate din închinătorii la moaştele Sfântului Nectarie din Eghina sunt români, ceea ce arată că sfântul este foarte iubit de poporul român.”

„Astăzi, 9 noiembrie 2012, se află în insula Eghina, la marea mănăstire ctitorită de Sfântul Nectarie, unde acesta a slujit şi unde se păstrează sfintele sale moaşte, trei sute de pelerini români din întreaga ţară, ajunşi acolo prin intermediul Centrului de Pelerinaj şi Agenţiei „Basilica Travel” ale Patriarhiei Române, care participă la sărbătorirea Sfântului Nectarie.”

„Cu atât mai mare este bucuria noastră ca, la noua Catedrală Episcopală din Oradea, ce se ridică, se zideşte şi se înfrumuseţează încetul cu încetul, prin eforturile noastre ale tuturor, prin daniile binefăcătorilor şi ajutorul autorităţilor, care au înţeles importanţa pastorală, misionară şi strategică a acestei catedrale, o adevărată cetate de apărare a spiritualităţii noastre ortodoxe, a culturii româneşti şi a fiinţei naţionale, să îl avem pe Sfântul Ierarh Nectarie ocrotitor şi rugător pentru noi.”

La final, Ierarhul Oradiei a adus mulţumiri Preasfintei Treimi pentru frumoasa şi binecuvântata zi şi a invocat ajutorul şi rugăciunile Sfântului Nectarie pentru întreaga suflare ortodoxă din cuprinsul Episcopiei Oradiei, iar apoi a felicitat pe noul hirotonit, părintele Ioan Ciprian Balint, consilier juridic al Episcopiei Oradiei, care a reprezentat Eparhia în multe procese pentru recuperarea bunurilor Bisericii confiscate de regimul comunist şi a apărat comunităţile româneşti ortodoxe din Bihor în litigiile cu caracter patrimonial, acesta fiind aşezat ca ecleziarh la cea mai veche biserică de zid din Oradea, declarată Paraclis Episcopal la 1 aprilie 2012.

În după-amiaza zilei, la ceasul vecerniei, la noua Catedrală Episcopală din Oradea s-a aflat o părticică din moaştele sfinte ale Sfântului Ierarh Nectarie, adusă spre închinare, împreună cu alte sfinte moaşte, de către preacuvioşii părinţi de la Sfânta Mănăstire Izbuc, din Eparhia Oradiei. Racla cu sfinte moaşte a fost purtată în procesiune în jurul catedralei, iar apoi clerul catedral şi cel de la Mănăstirea Izbuc au săvârşit Taina Sfântului Maslu, în prezenţa a sute de credincioşi, care au avut posibilitatea, la final, să se închine şi să sărute moaştele Sfântului Ierarh Nectarie, ale altor sfinţi, dar şi crucea care adăposteşte un fragment din Cinstitul Lemn al Sfintei şi de Viaţă făcătoarei Cruci pe care a fost răstignit Mântuitorul Iisus Hristos.