Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Cinstirea Sfântului Nectarie la Catedrala Episcopală din Oradea

Cinstirea Sfântului Nectarie la Catedrala Episcopală din Oradea

Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina, prăznuit la 9 noiembrie, va fi cinstit și anul acesta în chip special la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea.

Programul liturgic va începe, în ajunul sărbătorii, vineri seara, 8 noiembrie, de la ora 17, prin oficierea slujbei Privegherii (Vecernia Mare, Litia, Utrenia, Ceasul I), urmată de Sfânta Liturghie săvârşită la miezul nopţii în paraclisul de la demisol.

În însăși ziua praznicului, 9 noiembrie, se vor oficia Ceasurile III și VI și Acatistul Sfântului Nectarie, iar Sfânta Liturghie va fi săvârșită de Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei. După amiază, de la ora 16 Vecernia Mare, urmată de Taina Sfântului Maslu.

Cu acest prilej, în zilele de 8 și 9 noiembrie, de la Mănăstirea Izbuc va fi adusă și așezată spre închinare în Catedrală racla cu un fragment din mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nectarie.

 

Sfânta Mănăstire Izbuc