Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sfinții aredeleni prăznuiți la Oradea

Sfinții aredeleni prăznuiți la Oradea

Sfinții Cuvioși Mărturisitori Visarion și Sofronie, Sfântul Mucenic Oprea și Sfinții Preoți Mărturisitori Ioan din Galeș și Moise Măcinic din Sibiel, au fost prăznuiți cu multă bucurie duhovnicească și în Eparhia Oradiei.

Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în paraclisul cu hramul Sfinții Ierarhi Mărturisitori Ilie Iorest, Sava Brancovici și Simion Ștefan, Mitropoliții Transilvaniei de la Centrul Eparhial.

În cadrul slujbei, Chiriarhul Oradiei a hirotonit pe tânărul teolog Emanuel Juncu în treapta diaconiei, pentru protopopiatul Tinca, îmbisericit pe seama bisericii cu hramurile Buna Vestire și Adormirea Maicii Domnului din parohia Vintere, Protopopiatul Tinca, urmând ca Duminică, 25 octombrie 2015, în cadrul Sfintei Liturghii săvârșite de Preasfințitul Părinte Sofronie în parohia Holod, tot din Protopopiatul Tinca, la inaugurarea noului paraclis amenajat pentru slujire, diaconul Emanuel Juncu să fie hirotonit preot, fiind încadrat ca preot misionar la Protopopiatul Tinca, pentru împlinirea misiunii pastoral-misionare din acest protopopiat.