Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena cinstiți la Catedrala Episcopală din Oradea

Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena cinstiți la Catedrala Episcopală din Oradea

Sfinţii Mari Împăraţi, cei întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena au fost prăznuiţi cu mare bucurie duhovnicească şi în Episcopia Oradiei.  

La această frumoasă sărbătoare, marți, 21 mai 2019, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a aflat la Catedrala Episcopală Învierea Domnului din Oradea unde a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească.

În cadrul predicii rostite după citirea celor două pericope evanghelice rânduite, Preasfinţitul Părinte Episcop Sofronie a pus în lumină rolul determinant al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi mama sa Elena, cei întocmai cu Apostolii, în acordarea libertăţii de exprimare şi manifestare a creştinismului prin Edictul de la Milano, Sfinţii Împăraţi fiind cunoscuţi în întreaga lume drept apărători şi promotori ai credinţei creştine:

„Este o sărbătoare binecuvântată în calendarul Sfintei Biserici, prin care se cinstește memoria celui dintâi împărat creștin, Sfântul Împărat Constantin cel Mare, și a mamei sale, binecredincioasa și Sfânta Împărăteasă Elena. Sfântul Constantin a dat celebrul Edict de la Mediolanum sau Milano, în anul 313, prin care a dăruit libertate creștinismului, până atunci prigonit. El a fost un mare apărător al ortodoxiei, deoarece în vremea sa s-a ținut, pe cheltuiala imperială, cel dintâi Sinod Ecumenic al Bisericii, la Niceea, în Asia Mică, în anul 325, când a fost apărată dreapta credință și unitatea Bisericii, condamnându-se erezia ariană.”

„Sfântul Împărat Constantin cel Mare este prototipul împăraților creștini. Cinstindu-l pe Sfântul Constantin îi cinstim pe toți împărații și regii creștini ai tuturor popoarelor ortodoxe. Îl cinstim pe Sfântul Constantin, pe bună dreptate, pentru că a avut o viață aleasă și în special pentru calitatea sa de apărător al credinței, de mărturisitor al ortodoxiei, învrednicindu-se a fi numit «Întocmai cu Apostolii». Și el și mama sa, de Dumnezeu încununați, sunt socotiți Întocmai cu Apostolii deoarece au săvârșit lucrare apostolică, au sprijinit misiunea Bisericii și ei înșiși au propovăduit.”

„Sfânta Împărăteasă Elena nu doar că s-a învrednicit a descoperi Sfânta Cruce pe care a fost răstignit Mântuitorul Iisus Hristos, dar a construit foarte multe biserici în Țara Sfântă, ajutată de fiul ei, ctitorii cunoscute ca fiind ale Sfintei Împărătese Elena, ctitorii care încă dăinuie, foarte multe dintre ele, între care Bazilica Nașterii Domnului de la Betleem sau Bazilica Sfântului Mormânt al Domnului din Ierusalim, dar și ruine de biserici care se păstrează în interiorul unor alte biserici și pot fi vizitate, cum este la Nazaret, casa Fecioarei Maria, sau la locul Înălțării Domnului pe Muntele Eleonului.”

„Sfântul Împărat Constantin a fost cel care a dăruit Bisericii ieșite de sub persecuții, Bisericii prigonite, căci creștinii se adunau și se rugau împreună la Sfânta Liturghie pe ascuns în case particulare, și nu în catacombe, cum greșit se mai spune, unde erau îngropați cei adormiți, a dăruit așadar creștinilor bazilicile, adică acele clădiri speciale, rezervate împăratului, în care se păstra, în partea dinspre răsărit, statuia împăratului și în care se împărțea dreptatea în numele împăratului, clădiri ce existau în fiecare oraș din Imperiul Roman. Toate aceste clădiri Sfântul Constantin le-a dăruit Bisericii, care a scos statuia împăratului din partea de răsărit, aici amenajându-se sfântul altar, bazilica devenind locul sfânt de rugăciune al creștinilor. Nu doar că a dăruit bazilicile creștinilor, dar Sfântul Constantin a și ctitorit biserici, cum este bazilica ce se păstrează până astăzi în orașul Trier din Germania, în apropiere de granița cu Franța, și care este în funcție în zilele noastre, slujindu-se Sfânta Liturghie.”

În cadrul slujbei, la Ectenia pentru cei adormiți, au fost pomeniți mai mulți clerici, monahi și monahii, dar și dreptmăritori creștini care au purtat numele Sfinților Împărați Constantin și mama sa Elena, trecuți la cele veșnice.

La final, Preasfințitul Părinte Sofronie al Oradiei a adresat alese urări de ani mulți și binecuvântați tuturor credincioșilor care poartă numele Sfinților Împărați Constantin și mama sa Elena și care îşi serbează ziua onomastică.