Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sfințirea Altarului Paraclisului Mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” de la porțile Oradiei Mari

Sfințirea Altarului Paraclisului Mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” de la porțile Oradiei Mari

În ziua înainte-prăznuirii Intrării în Biserică a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu – cunoscută în popor și ca Vovidenia –, 20 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a târnosit Sfântul Altar al paraclisului de la demisolul bisericii noii mănăstiri ce se construiește în proximitatea imediată a municipiului Oradea, în localitatea Paleu, Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului”.

Paraclisul bisericii a fost închinat sărbătorii împărătești a Intrării în Biserică a Maicii Domnului, Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, și Sfântului Mare Mucenic Mina. La slujba de sfințire a luat parte Părintele Arhimandrit Mihail Tărău, exarhul mănăstirilor și așezămintelor monahale din Episcopia Oradiei și starețul Mănăstirii Izbuc, și Părintele Arhimandrit Antim Oprea, starețul noii mănăstiri și cadru universitar la Facultatea de Științe Socio-Umane a Universității de Stat din Oradea.

La sfârșitul slujbei de sfințire, Chiriarhul cetății orădene a rostit un cuvânt festiv în care a vorbit despre înțelegerea celor sfinte și sfințitoare petrecute în această zi ca fiind un eveniment istoric atât pentru Biserica Dreptmăritoare a lui Hristos de pe meleagurile bihorene, cât și pentru orădeni și bihoreni, pentru poporul român din aceste locuri:

„În ziua frumoasă a Înainte-prăznuirii Intrării în Biserică a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, din darul lui Dumnezeu și prin lucrarea tainică a Duhului Sfânt, am sfințit Jertfelnicul pe care, începând de mâine, chiar din ziua hramului principal, se vor săvârși aici Jertfele cele nesângeroase prin care darurile dumneavoastră de pâine și de vin, prin pogorârea tainică a Duhului Sfânt, se vor preface în Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos, Cel Care a făgăduit să rămână împreună cu Ucenicii Săi până când Se va întoarce. El rămâne prezent necontenit în Sfânta Sa Biserică mai ales prin Sfânta și Dumnezeiasca Euharistie, prin Trupul și Sângele Său. Astfel, odată cu primirea deplinătății harului, bucuria dumneavoastră, a celor care cercetați cel mai nou așezământ monastic din Eparhia noastră, la porțile Oradiei, este și ea de acum deplină. Este un dar al lui Dumnezeu și un dar al Preasfintei Născătoare de Dumnezeu pentru toți evlavioșii creștini care o iubesc și o cinstesc. De aceea, Îi mulțumim lui Dumnezeu și Maicii Domnului că ne-au învrednicit să fim martorii unui eveniment care deja devine istoric! Este o nouă mănăstire la porțile de intrare ale Oradiei, este o nouă mănăstire născută din dragostea lui Dumnezeu și jertfelnicia și râvna viețuitorilor și pelerinilor, construită într-o localitate în care în urmă cu ani de zile nu exista comunitate românească și ortodoxă, unde, acum, avem și o parohie înfloritoare. Felicităm, de asemenea, pe Preacuviosul Părinte Arhimandrit și Stareț Antim pentru inițiativa de a ridica o mănăstire aici și Îi mulțumim lui Dumnezeu că a făcut cu putință ca astăzi, în ajunul Intrării în Biserică a Maicii Domnului, să participăm la un eveniment care, deja, devine filă de cronică.”

La sfârșit, Părintele Arhimandrit Antim Oprea, starețul mănăstirii, a adresat un cuvânt de mulțumire Ierarhului Oradiei pentru rugăciunile arhierești de mijlocire a harului sfințitor asupra Jertfelnicului de la așezământul monahal încredințat spre călăuzire, manifestându-și, totodată, recunoștința față de toți binecredincioșii creștini care și-au jertfit din timpul și resursele lor sprijinind cu dragoste și evlavie lucrarea ctitoricească de la noua mănăstire a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu din Episcopia Oradiei.