Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sfințirea sediului renovat al Protopopiatului Beiuș

Sfințirea sediului renovat al Protopopiatului Beiuș

În ziua de joi, 18 februarie 2016, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a sfinţit sediul renovat al Protopopiatului Beiuș, ca urmare a finalizării lucrărilor de restaurare executate în interioriul clădirii administrative protopopești din municipiul Beiuș. La eveniment au luat parte părinți protopopi de la celelalte protopopiate din Eparhia Oradiei, preoți din cadrul Protopopiatului Beiuș, angajații protopopiatului, precum și oficialități locale, județene și centrale, respectiv Domnul Adrian Domocoș, primarul municipiului Beiuș dimpreună cu Domnul Gabriel Popa, viceprimar, Domnul Cornel Popa, Președintele Consiliului Județean Bihor și Domnul Gheorghe Bogdan, deputat în Parlamentul României.

Chiriarhul Oradiei a oficiat slujba sfeștaniei, în sobor de ieromonahi, preoți și diaconi din care au făcut parte Preacuviosul Părinte Arhimandrit Mihail Tărău, exarh și stareț al Mănăstirii Izbuc, Preacucernicul Părinte Marian Vasile Popa, Protopopul Beiușului, Seghiștei și Șteiului, Preacucernicul Părinte Ioan Nat Balint, fost protopop al Beiușului și Preacucernicul Părinte Florin Ovidiu Stan, secretar al Protopopiatului Beiuș.

În cuvântul rostit după slujba de sfințire, Preasfințitul Părinte Sofronie a felicitat pe Părintele Protopop Marian Vasile Popa, dimpreună cu ostenitorii centrului protopopesc, pentru lucrările frumoase și de calitate realizate, subliniind importanța dinamizării lucrării misionare a preoților din cadrul Protopopiatului Beiuș, care au de-acum la dispoziție un spațiu înnoit, primitor și foarte practic pentru buna desfășurare a lucrării administrativ-bisericești. De asemenea, Preasfinția Sa a mulțumit autorităților locale, respectiv primăriei Municipiului Beiuș, pentru sprijinul oferit Protopopiatului Beiuș pentru finalizarea restaurărilor:

„Invocăm binecuvântarea lui Dumnezeu pentru toți cei care au jertfit pentru ca această casă, reședința Protopopiatului Beiușului, Seghiștei și Șteiului, sediul protopopesc în care vin și se întrunesc toți preoții din Țara Beiușului pentru rezolvarea problemelor administrative de orice fel, dar și a celor sufletești, să arate înnoit, înfrumusețat, luminat, de-acum sfințit, binecuvântat și plin de har și de ajutor de la Dumnezeu. Lucrarea ce s-a săvârșit aici, încununată prin slujba de sfințire, arată buna înțelegere, frumoasa colaborare și pilduitoarea împreună-mărturisire, atât a autorităților bisericești, cât și a celor civile, a valorilor credinței dreptmăritoare a neamului românesc pe care toți le împărtășim.”

În cursul anului 2015, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, prin grija Preacucernicului Părinte Protopop Marian Vasile Popa, numit de Chiriarhul Oradiei în ascultarea de Protopop al Beiușului, Seghiștei și Șteiului de la 1 decembrie 2014, după pensionarea Preacucernicului Părinte Ioan Nat Balint, la sediul Protopopiatului Beiuș s-au executat ample lucrări de restaurare: s-a introdus încălzirea centrală prin apă geotermală, s-a înlocuit pardoseala, au fost recompartimentate spațiile și birourile, s-au înlocuit ușile de interior, s-au executat tencuieli și zugrăveli interioare, a fost amenajat un nou grup sanitar, s-a igienizat și renovat spațiul pentru depozitare, a fost achiziționat mobilier nou, iar la acoperișul clădirii s-a intervenit prin schimbarea tablei pentru drenajul apei pluviale.