Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sfințirea sediului renovat al Protopopiatului Oradea

Sfințirea sediului renovat al Protopopiatului Oradea

Pr. Cristian Rus

 

În ziua de marți, 11 iunie 2019, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a sfinţit sediul renovat al Protopopiatului Oradea, ca urmare a finalizării lucrărilor de restaurare și renovare executate în interioriul clădirii administrative protopopești. La eveniment au luat parte părinți consilieri de la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei, Părintele Protopop Aurel Simion Goga, Protopopul Oradiei, Peștișului și Aleșdului, Părintele Dragomir Balota, secretar protopopesc, Părintele Dorel Octavian Rus, protopop onorar al Oradiei, precum și ostenitorii protopopiatului Oradea.

În cuvântul rostit după slujba de sfințire și binecuvântare, Preasfințitul Părinte Sofronie a felicitat pe Părintele Protopop Aurel Simion Goga, dimpreună cu ostenitorii centrului protopopesc, pentru lucrările frumoase și de calitate realizate, subliniind importanța dinamizării lucrării misionare a preoților din cadrul Protopopiatului Oradea, cel mai mare dintre protopopiatele Eparhiei Oradiei, care au de-acum la dispoziție un spațiu înnoit, primitor și foarte practic pentru buna desfășurare a lucrării administrativ-bisericești.

„Am binecuvântat astăzi lucrările de restaurare și renovare de la sediul Protopopiatului Oradea, un protopopiat emblematic pentru Eparhia noastră, unde se desfășoară o bogată activitate, atât din punct de vedere administrativ, cu toți preoții din parohiile protopopiatului, cât și din punct de vedere social, cultural, misionar și educațional. În felul acesta, protopopiatul Oradea se înscrie în dinamica pastorală a Eparhiei noastre, iar după binecuvântarea lucrărilor de înnoire, sediul protopopiatului devine, cum a fost și până acum, dar acum o dată în plus, o casă primitoare pentru toți preoții din cadrul protopopiatului, dar și pentru toți cei care îi calcă pragul. Fie ca acest nou început binecuvântat de Dumnezeu să fie însoțit și urmat de multe alte binecuvântări și împliniri misionare, pastorale și duhovnicești pentru întreaga preoțime, nu doar din acest protopopiat, ci din întreaga Eparhie.”

În cursul anului 2018 și 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, prin grija Preacucernicului Părinte Protopop Aurel Simion Goga, numit de Chiriarhul Oradiei în ascultarea de Protopop al Oradiei la 1 decembrie 2017, după pensionarea Preacucernicului Părinte Dorel Octavian Rus, la sediul Protopopiatului Oradea s-au executat ample lucrări de restaurare: au fost extinse și recompartimentate spațiile și birourile, s-au executat tencuieli și zugrăveli interioare, a fost amenajat un nou grup sanitar, s-a igienizat și renovat spațiul pentru depozitare și a fost achiziționat mobilier nou.