Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Sfințirea sediului renovat al Protopopiatului Tinca

Sfințirea sediului renovat al Protopopiatului Tinca

În ziua de miercuri, 9 iunie 2021, la Odovania praznicului Învierii Domnului și pomenirea Sfântului Ierarh Chiril, Arhiepiscopul Alexandriei, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a sfinţit sediul renovat al Protopopiatului Tinca, ca urmare a finalizării lucrărilor de restaurare și renovare executate în interioriul și la exteriorul clădirii administrative protopopești.

La eveniment au luat parte părinți consilieri de la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei, Părintele Protopop Călin Ovidiu Popa, Protopopul Tincăi, Părintele Ionuț Andrei Laza, secretar protopopesc, Părintele Vasile Popa, protopop onorar al Tincăi, părinții protopopi de la celelalte protopopiate din Episcopia Oradiei, precum și ostenitorii protopopiatului Tinca.

În cuvântul rostit după slujba de sfințire și binecuvântare, Preasfințitul Părinte Sofronie a felicitat pe Părintele Protopop Călin Ovidiu Popa, dimpreună cu ostenitorii centrului protopopesc, pentru lucrările frumoase și de calitate realizate, subliniind importanța dinamizării lucrării misionare a preoților din cadrul Protopopiatului Tinca, care au de-acum la dispoziție un spațiu înnoit, primitor și foarte practic pentru buna desfășurare a lucrării administrativ-bisericești. Preasfinția Sa a apreciat în chip special activitatea pilduitoare pastoral-misionară, social-filantropică, cultural-educațională și administrativ-gospodărească ce se desfășoară în parohiile din cuprinsul Protopopiatului Tinca, cel mai mic protopopiat din Eparhia Oradiei, atât prin grija fostului, dar și a actualului protopop.

Cu acest prilej, Chiriarhul Oradiei a așezat pe Sfântul Ierarh Chiril, Arhiepiscopul Alexandriei, prăznuit în această zi, ca și ocrotitor al sediului Protopopiatului Tinca.

Părintele Protopop Călin Ovidiu Popa a mulțumit Ierarhului Oradiei pentru binecuvântarea oferită la realizarea lucrărilor de înnoire, dar și pentru slujba de sfințire a sediului proaspăt renovat și dotat și pentru ocrotitorul așezat. Mulțimiri au fost aduse și celorlalți părinți protopopi de la celelalte trei protopopiate din Eparhia Oradiei pentru prezența la eveniment și, nu în ultimul rând, ostenitorilor Protopopiatului Tinca și preoților de la parohiile din cadrul acestui protopopiat, dar și tuturor celor care au contribuit la realizarea lucrărilor.

În cursul anilor 2020 și 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie, prin grija Preacucernicului Părinte Protopop Călin Ovidiu Popa, numit de Chiriarhul Oradiei în ascultarea de Protopop al Tincăi la 1 martie 2019, la sediul Protopopiatului Tinca s-au executat ample lucrări de renovare și restaurare: au fost extinse și recompartimentate birourile și spațiile anexă, s-au executat tencuieli și zugrăveli interioare și exterioare, au fost amenajate noi grupuri sanitare și de protocol, sala festivă a fost reabilitată în întregime, s-a igienizat și renovat spațiul pentru depozitare și a fost achiziționat mobilier nou în întreaga clădire.

Pr. Cristian Rus