Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Silviu Dragomir - șase decenii de la înveșnicire

Silviu Dragomir - șase decenii de la înveșnicire

Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei și Centrul de Studii Interdisciplinare „Silviu Dragomir” al Universității din Oradea, aflat sub egida Academiei Române, organizează manifestarea comemorativă Silviu Dragomir - șase decenii de la înveșnicire, ce va avea loc la Catedrala Adormirea Maicii Domnului, biserica cu lună, din Oradea, miercuri, 23 februarie 2022, de la ora 17.

Slujba Parastasului pentru adormitul în Domnul Silviu Dragomir va fi oficiată de către Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Cuvântul omagial, intitulat Viața și opera istoricului Silviu Dragomir, va aparține Domnului Prof. Univ. Dr. Habil. Sorin Șipoș, directorul Centrului de Studii Interdisciplinare „Silviu Dragomir”.