Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Simpozion internațional la Oradea

Simpozion internațional la Oradea

În contextul proclamării anului 2021 ca Anul omagial al pastorației românilor din afara României și Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor” în Patriarhia Română, Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Episcop Dr. Vasile Coman”, din cadrul Universității din Oradea, organizează în anul 2021 o serie de manifestări științifice la care vor participa cadre didactice din țară și din străinătate, precum și doctroranzi, masteranzi și studenți.

Astfel, Luni, 7 iunie va avea loc Simpozionul doctoranzilor cu titlu: ,,Migrația românilor ortodocși în Occident: înstrăinare sau redescoperirea identității?”, iar în zilele de Marți și Miercuri, 8 și 9 iunie 2021, va avea loc Simpozionul internațional cu titlu: - Pastorație și misiune în diaspora românească – provocări și perspective.  Grija Bisericii Ortodoxe pentru cei răposați, reflectată în Ierurgiile consecrate. Ambele evenimente se vor desfășura on-line pe platforma ZOOM.