Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Simpozion naţional cu participare internaţională la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea

Simpozion naţional cu participare internaţională la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea

În cadrul manifestărilor prilejuite de Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstiri azi, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, în colaborare cu Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, organizează, în perioada 28-29 mai 2015, Simpozionul naţional cu participare internaţională, având ca temă „Pastoraţia şi misiunea Bisericii într-o lume desacralizată. Perspective actuale”.

În cadrul lucrărilor simpozionului, la care vor participa cadre didactice de la facultăţi de teologie ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române, dar şi de la Universitatea din Regensburg, Germania, şi Universitatea Aristotel din Tesalonic, Grecia, vor fi prezentate referate importante legate de misiunea Bisericii Ortodoxe în post-modernitate, apostolatul ei în mijlocul tinerilor sau consideraţii pastoral-misionare reliefate în cuprinsul Sfintei Scripturi, toate aceste aspecte constituind subiectul central al lucrărilor simpozionului.